Martin Tlapa: Praktická podpora diplomacie pro export

01.05.2017 14:26

„Lidé se mě někdy ptají, zda politická stabilita je jedním z nezbytných předpokladů rozvoje obchodu v dané zemi. Odpovídám jim, že ve většině světa nelze stabilitu předvídat o nic přesněji než počasí.“ Tomáš J. Baťa

Martin Tlapa: Praktická podpora diplomacie pro export
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

MZV a jeho role v rámci ekonomické diplomacie

V současné době, kdy je světový trh globálně propojený a dochází k rychlým geopolitickým i ekonomickým změnám, je důležité být flexibilní a umět dynamicky reagovat na změny podmínek v zahraničním obchodě a odrážet tyto podmínky v modifikaci trhů ve střednědobém i dlouhodobém horizontu. A právě služby a nástroje ekonomické diplomacie mohou pomoci na tyto změny podmínek pružně reagovat, úspěšně se prosazovat na nových zahraničních trzích a rozvíjet stávající exportní a investiční aktivity firem.

Kompetence v oblasti ekonomické diplomacie ve světě se většinou dělí mezi ministerstva zahraničních věcí a další ekonomická ministerstva a jejich agentury. Z odborných analýz vyplývá, že čím dál tím větší roli v podpoře exportních aktivit státu hrají ministerstva zahraničních věcí. Sílícím prvkem je snaha přizvat do rozhodování o ekonomické diplomacii zástupce podnikatelské sféry.

Koordinace služeb v oblasti ekonomické diplomacie a posilování Jednotné zahraniční sítě

Od roku 2014, tedy alespoň podle ohlasů podnikatelské sféry, se Ministerstvu zahraničních věcí ČR podařilo docílit mnoha úspěchů. Konkrétními kroky jsou posílení a zpřehlednění služeb, které stát exportérům nabízí, odstranění nejasností, duplicit a kompetenčních rozporů. K zefektivnění podpory státu přispívá nyní Jednotná zahraniční síť (JZS) zahrnující zastupitelské úřady ČR a zahraniční kanceláře agentury CzechTrade. Exportéři k službám JZS přistupují jedním vstupním místem: Klientským centrem pro export, kde firmy naleznou společnou nabídku služeb.

Po období omezování a redukování sítě ekonomických diplomatů v zahraničí dochází k posilování ekonomických úseků vybraných diplomatických misí, i zahraničních kanceláří agentury CzechTrade, zejména v zemích s exportními příležitostmi. V roce 2016 Ministerstvo zahraničních věcí ČR připravilo posílení sítě o 12 ekonomických diplomatů nad rámec běžné výměny lidských zdrojů. Dále ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR a Úřadem vlády ČR vznikly nové pozice zemědělských diplomatů a diplomatů pro vědu, výzkum a inovace v zemích s exportním potenciálem pro ČR.

Vyhledávání sektorových příležitostí

Jedním z úkolů Ministerstva zahraničních věcí ČR je pomoci českým firmám vyhledávat exportní a investiční příležitosti na zahraničních trzích. Zároveň však nechceme vytvářet nový seznam prioritních zemí. Moderní směry ekonomické diplomacie upřednostňují hledání perspektivních oborů před určováním exportních destinací.

Nástrojem k vyhledávání příležitostí na zahraničních trzích, který navíc využívá synergických efektů mezi jednotlivými resorty a agenturami, je Mapa globálních oborových příležitostí (MOP). MOP pomáhá identifikovat perspektivní možnosti uplatnění českých podniků na zahraničních trzích a poskytnout potenciálním exportérům přehled o konkrétních příležitostech vývozu či investic do konkrétních teritorií. V návaznosti na velmi pozitivní ohlasy na MOP od podnikatelské obce provádí proto Ministerstvu zahraničních věcí ČR ve spolupráci se zastupitelskými úřady její každoroční aktualizaci. Na konci roku 2015 bylo navíc představeno tzv. sektorové vydání MOP. V tomto kontextu nejsou příležitosti řazeny podle zemí, ale dle perspektivních oborů a návazných příležitostí v jednotlivých zemích.

Projekty ekonomické diplomacie

Dalším z nástrojů ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR jsou Projekty na podporu ekonomické diplomacie. Tyto projekty jsou nedílnou součástí aktivit ministerstva a každoročně nabízí prostřednictvím zastupitelských úřadů v zahraničí možnost vytvoření nových kontaktů, předvedení výrobků a služeb, i získání nových zakázek několika desítkám až stovkám českých firem. V roce 2016 se zrealizovalo 163 projektů za 16 mil. Kč.

Semináře a konference na MZV

Ministerstvo zahraničních věcí ČR má zájem předávat aktuální informace o dění v teritoriích a aktuálních obchodních příležitostech prostřednictvím různých seminářů a konferencí, které jsou pořádány v Černínském paláci. V roce 2016 zorganizovalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR celkem 33 větších klientských akcí (exportní semináře, podnikatelská fóra, setkání s velvyslanci, konference v regionech, apod.), kterých se účastnilo téměř 2,5 tis. podnikatelských subjektů. Na seminářích zaměřených teritoriálně vystupují zástupci Ministerstva zahraničních věcí ČR, například ekonomičtí diplomaté vyslaní v dané zemi, kteří posluchače těchto akcí seznámí s aktuálními obchodními příležitosti v dané zemi a jsou schopni nabídnout jednotlivým firmám asistenční služby v tomto teritoriu.

Sdílení informací s podnikatelskou sférou

Na základě poptávky firem po informacích ze světa přistoupilo nedávno Ministerstvo zahraničních věcí ČR k zásadnímu zefektivnění ekonomického zpravodajství, které zasílají zastupitelské úřady v zahraničí. Hlavním cílem tohoto kroku je přiblížit aktuální informace přímo klientům ekonomické diplomacie, tj. podnikům a exportérům. Odbor ekonomické diplomacie pak tyto zprávy dále publikuje v sekci „novinky z velvyslanectví“ na webu www.mzv.cz/ekonomika. Ty nejzajímavější jsou dále sdíleny prostřednictvím sociálních sítí a na portálu businessinfo.cz.

Ekonomická diplomacie v roce 2017

Do roku 2017 vstupujeme se zcela novým nástrojem – ujednáním o společné koordinaci a financování aktivit ekonomické diplomacie v zahraničí. Kromě Ministerstva zahraničních věcí se na projektu podílí Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo obrany, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo průmyslu a obchodu, i úřad místopředsedy vlády P. Bělobrádka. Ze společného fondu tak budou financovány projekty na podporu ekonomické diplomacie, kterých bylo jen v prvním kole vybráno pro realizaci 240 s rozpočtem ve výši 35,2 mil. Kč. Počínaje rokem 2017 bude díky prostředkům ze společného fondu posílena kapacita 19 českých zastupitelských úřadů o místní expertní ekonomické síly. Jejich hlavní výhodou je znalost prostředí a možnost vytvářet dlouhodobější sítě kontaktů. V roce 2017 budou české ambasády ve Washingtonu, Tokiu a Bejrútu posíleny o zemědělské diplomaty. Tím pokračujeme v trendu sektorové specializace. Snahou Ministerstva zahraničních věcí ČR je také prosazovat větší množství menších, sektorově zaměřených misí a tyto cesty koordinovat s partnerskými rezorty. Mise tak mohou být více specializované a odborně zaštítěné příslušným rezortem. V roce 2017 jsou plánovány cesty ústavních činitelů s doprovodnou podnikatelskou delegací do Albánie, Alžíru, Číny, Etiopie, Chile, Chorvatska, Kanady, Kazachstánu, Koreji, Kuby, Ruska, USA, Uzbekistánu a Zambie.

Snahou Ministerstvu zahraničních věcí ČR je, aby výše uvedené nástroje a služby ekonomické diplomacie přispívaly k podpoře českého exportu a k uplatnění českých výrobků na zahraničních trzích v celé ČR. Stejně jako v roce 2016 se proto i v letošním roce budeme snažit představit nástroje a služby ekonomické diplomacie formou seminářů a konferencí pořádaných ve spolupráci s podnikatelskými svazy přímo v jednotlivých krajích České republiky.

Autor je náměstek ministra zahraničních věcí pro řízení sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s magazínem TEMA, vydávaného Okresní hospodářskou komorou Most (vydání na téma "IMPORT - EXPORT")

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…