Matěj Novobilský: Organizace pana Konvičky by podle českých zákonů ani existovat neměla

14.09.2015 10:49 | Zprávy

Pomáhat lidem, když jsou v nesnázích. Vyslyšet prosby a nabídnout pomocnou ruku. Nerozlišovat barvu tváře a náboženské vyznání. To jsou vlastnosti, které nás odlišují od zvířat. Proto se přezdíváme lidmi a naše chování tak označujeme za lidské.

Matěj Novobilský: Organizace pana Konvičky by podle českých zákonů ani existovat neměla
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Ať už se dneska nacházíte kdekoliv, na autobusové zastávce, v práci, obchodě nebo v hospodě, debaty lidí se točí okolo uprchlické krize, která zamořila starý kontinent a tlak běženců neutichá. Naopak. Nenávistné projevy některých se nedrží žádných mezí a fanatizují společnost spolu s médií, kteří si z uprchlíků udělali vděčné téma, o kterém se dá nějakou dobu psát každý den. Trošku bych se vrátil k té lidskosti, o které jsem se zmínil na začátku tohoto článku, jsme lidští, pokud znevažujeme jiné náboženství, ačkoliv je naše společnost spíše ateistická? Můžeme říci, že jsme tolerantní, pokud razantně odmítáme pomoc těm, v jejichž zemích se válčí?

V České republice vyvolalo haló číslo tisíc dvě stě. Přesně tolik uprchlíků měla naše země přijmout. Reakce „milovníků národa“ jako třeba pana Konvičky nebo Okamury byla zjevně mířená proti Islámu. Pan Konvička založil organizaci, která podle základních principů vkořeněných do českých zákonů ani existovat nesmí – potlačování menšiny je totiž zakázané a v ČR žije podle odhadů kolem deseti tisíc muslimů, se kterými jsme neměli problémy. Přesto jsou jejich hodnoty, o kterých ve skutečnosti málo kdo ví něco víc, jsou podkopávány. Pokud bojujeme proti něčemu, co neznáme, pak jsme xenofobní, čili máme strach z neznáma, ale to si pochopitelně nikdo z nás nepřizná…

Události předcházející Druhou světovou válku nám jasně ukázaly, jak nebezpečné je šířit nenávist vůči menšinám. Jak skutečně cílená je smršť projevů ukazují ti, kteří si popularitu nejspíše oblíbili, ačkoliv k zodpovědnosti se nikdy neměli – například pan Tomio Okamura. Poslanec z Úsvitu za přímou demokracii před volbami do parlamentu řekl, že jde jednoznačně do opozice. Tento člověk tedy jasně deklaroval, že i kdyby získal dejme tomu absolutní většinu důvěry národa, stejně by ho k zodpovědnosti nikdo nedostal. A tento muž najednou mává s pocity národa českého a obrací jej proti lidem, které neznáme, a jsou nám cizí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

12:46 Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

Internetový portál Česká justice mě dne 28.dubna 2025 potěšil článkem „Nejvyšší soud: V kauze Zadeh …