Na seznamu nechybí hrdinové z doby protinacistického odboje, komunistické totality, či v případě medaile Za zásluhy také lidé z oblasti sportu či vědy. Z těchto okruhů jsou vybíráni vyznamenaní více méně pravidelně. Mají všichni stejně hodnotné zásluhy? Jinými slovy, lze například klást na stejnou úroveň bojovníky s nacistickou nebo komunistickou totalitou a úspěšné sportovce? Jen do určité míry.
Zvláště zajímavé jsou letos nominace na udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka. Mezi nimi je totiž i Natalia Gorbaněvská a dalších osm ruských demonstrantů, kteří v srpnu 1968 protestovali v Moskvě proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Byli okamžitě zatčeni a za svůj čin tvrdě potrestáni.
Je zajímavé, že se tito demonstranti dostali do seznamu navrhovaných právě letos. Jednou z možných odpovědí může být snaha připomenout Ruské federaci, jak si vážíme těch, kdo vzdorovali totalitním praktikám Sovětského svazu.
V srpnu 2013 se při 45. výročí ruské okupace znovu sešla v Moskvě skupina demonstrantů, včetně Natalie Gorbaněvské. Byli znovu zatčeni, stejně, jako před 45 lety. Ukazuje to na skutečnost, že totalitní způsoby Sovětského svazu mají v dnešním Rusku stále svou odezvu a je dobře, že to letos reflektovali i naši poslanci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz