Matyáš Steiner: Občanské sňatky jsou přežitek a vytváří nerovnosti ve společnosti

17.09.2017 10:45

Na politickou scénu vstupuje nová občanská iniciativa NE manželství.

Matyáš Steiner: Občanské sňatky jsou přežitek a vytváří nerovnosti ve společnosti
Foto: wikipedia
Popisek: Novomanželé.

V pátek proběhl ustavující sjezd nově vnizknuvší občanské iniciativy NE manželství. Uskupení  se inspirovalo zahraničním hnutím "For marriage and family – against the marriage penalty" a klade si za cíl prosadit v novém volebním období zrušení občanských sňatků. Do svého čela si členové iniciativy zvolili dosavadního projektového koordinátora při Amnesty International Netherlands Matyáše Steinera. Skupina okolo Steinera považuje občanské manželské svazky za přežité a požaduje jejich zrušení na státní úrovni. Členové jedním dechem dodávají, že jim jde o odstranění nerovností ve společnosti

"Diskriminace osob ztotožňujících se se sexuálními menšinami není jediným úskalím manželských sňatků. Státní intervence v soužití dvou lidí vnímáme nejen jako přežitek, ale také jako invazivní zásah do svobod rodin," uvádí Matyáš Steiner, nový předseda iniciativy zvolený na ustavujícím sjezdu, který proběhl tento pátek. NE manželství, jak se rozhodli iniciativu pojmenovat, zapsali její členové již v srpnu do spolkového rejstříku na městském soudě v Praze. Hnutí své záměry nepovažuje za útok na rodinný model soužití v České republice, nýbrž jako jeho resuscitaci.

Iniciativa své cíle vnímá současně jako východisko z problému vysoké rozvodovosti v České republice. "Rozvodovost občansky sezdaných párů mezi lety 2008 a 2017 stoupla alarmujícím způsobem. Státem regulovaný model manželství představuje pro páry neflexibilní a zastaralý institut. Jeho nefunkčnost, doložená právě mírou rozvodovosti, negativně ovlivňuje rodinné prostředí a rozvoj dětí vyrůstajících v těchto rodinách," doplňuje zakladatel iniciativy. Sám Steiner se po svém působení v Nizozemí problematice rozsáhle věnoval ve své diplomové práci na Gender studies při Univerzitě Karlově.

"V neposlední řadě jsou občanské sňatky obrovskou zátěží byrokratického aparátu. Každý rok jejich uzavírání a anulace přijdou daňové poplatníky na stovky milionů korun. Finance uspořené jejich zrušením navrhujeme investovat do platů ve státní sféře," doplňuje Steiner a nakonec dodává, že občanské sňatky lze již nyní nahradit běžnou soukromoprávní smlouvou uzavřenou mezi všemi zúčastněnými osobami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Zahradník: Integrovaný přístup k fondům EU - perspektivní způsob pro příští období

21:37 Petr Zahradník: Integrovaný přístup k fondům EU - perspektivní způsob pro příští období

Velmi zásadní téma představuje pro budoucí kohezní politiku i pro její využívání v rámci regionů Čes…