Rozebírali jsme možné strategie a různé scénáře, které by měly šanci na úspěch. Ve svých článcích se snažil svým nástupcům v čele sociální demokracie naznačit, co může přinést výsledky a s čím naopak nemá smysl ztrácet čas, tak aby se klesající trend voličské podpory alespoň zmírnil.
Odliv voličů byl markantní už v krajských volbách, kde strana od roku 2008 přišla téměř o tři čtvrtě miliónu hlasů. V roce 2008, kdy stranu vedl Jiří Paroubek, se podařilo například v Pardubickém kraji oslovit více než 61 tisíc voličů. O čtyři roky později získala ČSSD pod vedením Martina Netolického jen poloviční podporu a v roce 2016 necelých 27 tisíc hlasů. V krajských volbách tak více než polovinu voličů, kteří dříve volili sociální demokracii, stávající lídři ČSSD v Pardubickém kraji nepřesvědčili a ti lidé prostě zůstali doma nebo dali hlas někomu jinému.
V letošních parlamentních volbách zisk 368 tisíc hlasů pro ČSSD znamená ztrátu 650 tisíc hlasů oproti roku 2013, téměř 800 tisíc oproti roku 2010 a 1,36 milionu hlasů oproti roku 2006, kdy dosáhla sociální demokracie svého nejlepšího výsledku. Tentokrát však ČSSD ztratila už i svoje tradiční levicové bašty, o které se v minulosti opírala a kde dnes lidé často po skandálech regionálních představitelů strany, vůči kterým se centrální vedení bálo zasáhnout, uvěřili Andreji Babišovi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV