Michal Komárek: Vědí poslanci, o čem hlasují?

26.07.2014 22:09

Premiér Bohuslav Sobotka byl výsledkem hlasování frustrovaný, zároveň ale nezakrýval uspokojení nad tím, jak on osobně náročnou situaci zvládl: „Mě překvapilo, že řada poslanců říkala, že nevěděli, o čem se hlasuje. Já jsem to věděl,“ řekl.

Michal Komárek: Vědí poslanci, o čem hlasují?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny

Poslanci ČSSD odhlasovali něco, co nechtěli, nebo přinejmenším neměli odhlasovat. Snížili spotřební daň na benzín a naftu, čímž připravili státní rozpočet o 14 miliard korun, porušili koaliční dohodu, překvapili svého předsedu a premiéra, šokovali ministra financí a pravděpodobně udivili i sebe samotné. Nemluvě o opozici, která při pohledu na ten koncert zmatenosti také hlasovala jinak, než původně zamýšlela.

No, nic, není lehké to popsat, zvlášť když návrh, který poslance ČSSD tak zmátl, podal jejich stranický kolega Milan Urban. A když ve sněmovně po hlasování zuřila rozprava na téma, zda byla otevřena rozprava a je tedy možné diskutovat, nebo rozprava není a diskutovat nelze. A zda je možné hlasování opakovat, když si po hodinové přestávce konečně jeden poslanec ČSSD uvědomil, že hlasoval jinak, než zamýšlel.

Použijme tedy jako průvodce touto komplikovanou situací slova samotného premiéra.

K počínání poslance Milana Urbana

„Tak především mě nenapadlo, že největším pomocníkem opozice při obstrukci bude poslanec ČSSD Milan Urban... Pan Urban zdržel sněmovnu a pomohl Kalouskovi. Pro poslance ČSSD to není úplně dobrá vizitka.“

To zní přesvědčivě. Zase na druhou stranu by premiér možná mohl ocenit, že Urban se přiřadil k té menšině poslanců ČSSD, kteří zřejmě věděli, o čem hlasují. Připomeňme, že z 50 poslanců ČSSD hlasovali v souladu s přáním poslaneckého klubu a koalice pouze čtyři, 17 hlasovalo opačně, 21 se zdrželo a čtyři byli omluveni.

K hlasování kolegů

„Řada z nich nevěděla, o čem hlasují. Já jsem přesně věděl, o čem hlasuji, takže já jsem se nespletl, ale řada mých kolegů poslanců byla zcela dezorientována, takže hlasovali takovým zmatečným způsobem.“

Tak to je vlastně pozitivní zpráva: Poslanci za to nemohou – byli dezorientováni. Možná na ně někdo z tribuny svítil laserem, nebo něco takového. A také se nedá říci, že by hlasovali v rozporu s jednáním poslaneckého klubu a koalice, v rozporu s tím, na čem se dohodli a co prodiskutovali – hlasovali prostě tak nějak „zmatečným způsobem“.

K práci sněmovny

„Myslím, že by Poslanecká sněmovna neměla produkovat legislativní zmetky a toto je nepochybně legislativní zmetek“.

Ano. Těžko něco dodávat. Snad jen to, že by sněmovna neměla produkovat ani jiné zmetky, ale to je zřejmě běh na dlouhou trať...

K naději

„Já slyšel vyjádření velkého počtu poslanců z těch sedmnácti, kteří vůbec netušili, že hlasují pro takový pozměňovací návrh, jenž má takové dopady na státní rozpočet. Předpokládám, že pro takový návrh příště hlasovat nebudou.“

Jistě, pane premiére. Ale zaručit se to nedá. Závisí to prostě na tom, zda budou poslanci vědět, o čem hlasují. Zda budou vědět, že hlasují o tom, co opravuje to, co odhlasovali, když nevěděli, o čem hlasují. 

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: literarky.parlamentnilisty.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla