Michal Kozub: Deflační hrozba zažehnaná, nezaměstnanost srovnává loňský rok

9. 6. 2014 15:19

Výsledek nezaměstnanosti je téměř identický s loňským rokem. Bez práce je 7,5 % lidí, a to znamená, že jde o stejnou hodnotu jako v květnu 2013.

Michal Kozub: Deflační hrozba zažehnaná, nezaměstnanost srovnává loňský rok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce pro Prahu
reklama

Inflace

Ceny v květnu utekly od hrozby deflace. Meziročně vzrostly o čtyři desetiny procenta, a vzdálily se tak deflačnímu útesu, u kterého stály poslední čtyři měsíce. I v meziměsíčním srovnání se ceny mírně zvedly, i když jen o desetinu procenta, kterou spotřebitelé pravděpodobně nezaznamenají. Pro zastánce intervenčních opatření to je dobrá zpráva, protože konečně dochází k efektu, na který se dlouho čekalo. Mírná inflace by měla pokračovat i v dalších měsících. Výhled do konce roku je přitom na rostoucí ceny až k úrovni dvou procent. To ale není zásadně vysoká hodnota. Inflaci by měly odpovídat i rostoucí mzdy. K růstu cen přispěje i pozvolně rostoucí poptávka domácností. Cílový stav růstu cen dvou procent tedy není zásadní růst, který by ohrožoval spotřebitele.

Největší vliv na výslednou hodnotu inflace měly potraviny, které tentokrát v procentuálním růstu předčil alkohol a tabákové výrobky. Ceny potravin rostly v květnu o dvě a půl procenta. I když jde v pohledu průměrné inflace o nadprůměrný růst, tak z pohledu vývoje cen potravin v posledních měsících jde spíše o zlepšení. Ještě v březnu totiž rostly ceny potravin o 3,7 %. Na výsledný růst cen měly tentokrát vliv i ceny v bydlení. I když zde stále klesají ceny oproti loňskému roku, tak již ne tak rychle jako v minulých měsících. Meziročně totiž rostly ceny nájemného, vodného a stočného. Přesto to vliv poklesu ceny elektřiny a zemního plynu nevyváží, a proto i po zbytek roku bude vliv sekce bydlení na inflaci záporný.

Po dlouhé době začaly růst ceny v sekci dopravy. Je to dané primárně cenami pohonných hmot, které i díky vývoji v loňském roce byly tentokrát dražší o 1,9 %. Ceny pohonných hmot byly letos v pointervenčním období relativně stabilní a neprodělávaly žádné zásadní výkyvy. Až v posledních týdnech začaly ceny výrazněji růst.

Nezaměstnanost

Výsledek nezaměstnanosti je téměř identický s loňským rokem. Bez práce je 7,5 % lidí, a to znamená, že jde o stejnou hodnotu jako v květnu 2013. Jde o pozitivní výsledek, protože doposud všechny hodnoty byly v meziročním srovnání vždy horší. Došlo tak k mírnému strukturálnímu zlepšení, které nebylo ovlivněné jen nástupem sezóny. V ekonomice se vytvořilo relativně velké množství volných pracovních míst. Aktuálně jich je 48 tisíc, což je nejlepší hodnota od roku 2009.

Na trhu práce je v květnu vidět výrazné zlepšení. Jednak klesá počet uchazečů o práci, zároveň vznikají volná pracovní místa. Doba ledová, která panovala před rokem, skončila s ekonomickým oživením. Firmy se již nebojí tolik nabírat, protože hlavně v průmyslu roste počet zakázek. Řada firem zlepšuje své výhledy na příští měsíce, a to umožňuje dát práci více lidem. Trh práce to pozitivně zaznamenává ve formě poklesu nezaměstnanosti.

K výraznému zlepšení sice ještě bude potřeba minimálně jeden rok, aby se dostala hodnota nezaměstnanosti výrazněji níže, přesto i květnové výsledky jsou povzbudivé. V dalších měsících bude klesat nezaměstnanost i nadále. Jediné drobné výkyvy přinesou sezónní vlivy, jako jsou maturity a státnice, které vrhnou na trh práce nové uchazeče. Nepůjde ale o žádný zásadní zlom, který by situaci dramatizoval. Klesající nezaměstnanost také přinese silnější spotřebitelskou poptávku, a ve výsledku lepší stav ekonomiky.

Ing. Michal Kozub
Analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Baťa: Malý český člověk s pochybnou popularitou myslí, radí, doporučuje

18:00 Jiří Baťa: Malý český člověk s pochybnou popularitou myslí, radí, doporučuje

Ještě než zmíním, koho tím malým českým člověkem s pochybnou popularitou mám na mysli, sdělím, co to…