Michal Kozub: Průmysl v květnu nepřesvědčil, stavebnictví nerostlo

07.07.2014 16:21 | Zprávy

Průmyslová výroba si dala v květnu menší oddechovou pauzu. I když vzrostla o 2,5 %, a po očištění o jeden pracovní den vzrostla dokonce o 5 %, tak stále nejde o přesvědčivý výsledek.

Michal Kozub: Průmysl v květnu nepřesvědčil, stavebnictví nerostlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stavební práce, ilustrační foto

Nepřesvědčivý výsledek je to proto, že hlavní zdroj růstu je opět oblast výroby automobilů a dopravních prostředků obecně. V řadě dalších segmentů ale došlo k meziročnímu poklesu.

K oborům, kterým se v květnu vyloženě nedařilo, patří potravinářství a výroba nápojů. Produkce potravin klesla o 2,9 % a nápojů dokonce o 3,6 %. Odpovídá to i výsledkům maloobchodních tržeb, které signalizovaly slabší poptávku po potravinách v českých obchodech. Horší květen zažila i farmacie, kde průmyslová produkce klesla o 7,4 %. V neposlední řadě na průmyslovou produkci měla vliv i výroba energií (elektřiny, plynu, tepla), která klesla o 5,4 %. Všechny tyto propady ale dokázala vyrovnat výroba dopravních prostředků a obzvláště automobilů, která dominuje českému průmyslu. Opět se tak ukázala závislost na zahraničních ekonomických cyklech a poptávce. To s sebou nese jak pozitivní, tak i negativní efekty.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…