Milan Frydrych: Česká ekonomika začala v novém roce pomalý sestup

02.06.2018 10:48

Okénko trhu

Milan Frydrych: Česká ekonomika začala v novém roce pomalý sestup
Foto: pixabay.com
Popisek: Pokles ekonomiky - ilustrační foto

Druhý odhad českého HDP za 1. čtvrtletí přinesl revizi směrem dolů o 0,1 p.b. na 0,4 % č/č a 4,4 r/r. Hlavními přispěvovateli k růstu tuzemské ekonomiky byly domácí firmy díky rostoucímu objemu exportu a investic. Kvůli akcelerujícímu dovozu ale zahraniční obchod negativně přispěl k ekonomickému růstu. Spouštěčem investiční aktivity českých firem je bezesporu extrémně nízká nezaměstnanost. Nedostatek pracovní síly znamená, že jediný způsob, jak firmy mohou dále navýšit výrobu se stejným množstvím zaměstnanců, je vylepšování produktivity práce. Vývoj ukazuje, že česká ekonomika dosáhla na přelomu roku vrcholu svého hospodářského cyklu a v novém roce začala pomalý sestup. Za celý letošní rok očekáváme zpomalení růstu HDP na 3,5 %. V dohledné době ale tempo expanze zůstane nad svým dlouhodobým potenciálem, který je okolo 3 %.

Český index nákupních manažerů ve výrobě (PMI) v květnu klesl o 0,7 b. na 56,5 b. a skončil tak nad očekáváním trhu. Pokles PMI je způsoben primárně klesajícím růstem exportních zakázek a z toho plynoucí menší optimismus firem do budoucna. PMI tak jasně naznačuje pokles tempa růstu HDP ve druhém čtvrtletí, který se podle našeho názoru bude pohybovat okolo 3,0 %.

Státní rozpočet v květnu zaznamenal významný pokles a skončil v deficitu 23,1 mld. Kč. Jedná se o necelých 4,5 mld. Kč horší výsledek oproti minulému roku. Za propadem stojí vyšší investiční výdaje na společné projekty ČR a EU, které byly na začátku roku poměrné nízké. Vzhledem k tomu, že ČR potřebuje dočerpat zhruba 40 mld. Kč z evropských fondů do konce tohoto roku, očekáváme, že investice státu budou i ve zbytku tohoto roku vyšší. Ministerstvo financí pro tento rok počítá se schodkem ve výši 50 mld. Kč.

Americká míra nezaměstnanosti v květnu překvapivě klesla o 0,1 p.b. na 3,8 %, nejníže za téměř pět desetiletí. Překvapila i statistika tvorby pracovních míst mimo farmářský sektor, která zaznamenala nárůst o více než 230 tis. Průměrná hodinová mzda vzrostla o 0,3 % m/m a 2,7 % r/r, více než se čekalo. Celkové vyznění statistik trhu práce je velmi proinflační a nahrává tak dalšímu zvýšení sazeb na měnověpolitickém zasedání Fedu 13. června, které čeká i tým RBI.

Zatímco situace v Itálii se uklidnila s dohodou o nové vládě, Španělsko vyjádřilo nedůvěru premiéru M. Rajoyovi, který je zatížen korupčními skandály. Do předčasných voleb bude úřadovat šéf socialistické strany P. Sanchez.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…