Milan Frydrych: Ropa a slabší koruna tlačí ceny výrobců nahoru

18.06.2018 20:33

Ceny průmyslových výrobců v květnu meziměsíčně vzrostly o 1,0 %. Meziročně ceny vzrostly o 1,5 %, což je výrazně nad očekáváním trhu.

Milan Frydrych: Ropa a slabší koruna tlačí ceny výrobců nahoru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Nebývalé zrychlení cen výrobců plyne z vyšších cen ropy, které se zpožděně propisují do účtovaných cen a slabší koruny. Únorový pokles o 0,3 % r/r byl minimem tohoto roku a v následujících měsících by ceny měly i nadále růst. Rapidnějšímu růstu brání ceny komodit na světových trzích, které se nachází na nejnižších úrovních od přelomu milénia. 

V následujících měsících očekáváme, že růst cen průmyslových výrobců bude mírně zrychlovat i díky nízké srovnávací základně z minulého roku a růstu cen materiálů, na které je vytvářen tlak velkým objemem objednávek v průmyslu. K tomu musíme připočíst zvyšující se mzdové náklady, které plynou z rapidně rostoucích mezd a meziročně vyšší ceny ropy. 

K nejrychlejšímu meziměsíčnímu růstu cen průmyslových výrobců od ledna 2013 přispěly primárně vyšší ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků (příspěvek +0,6 p.b.). Meziměsíční růst byl zaznamenán také v odvětví chemických látek a výrobků, obecných kovů či dopravních prostředků. Právě poslední jmenovaný dlouhodobě působí protiinflačně na meziroční růst cen výrobců. 

Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně poklesly o 0,9 %, ceny stavebních prací vzrostly o 0,2 % a ceny tržních služeb se nezměnily. Meziročně klesly ceny zemědělských výrobců o 4,2 %. Naopak meziročně vzrostly ceny stavebních prací o 2,4 % a tržních služeb o 1,8 %. Meziměsíční pokles cen zemědělských výrobců byl způsoben zejména nižšími cenami olejnin o 16 % a prasat o 20 %. Naopak ceny ovoce vzrostly o více než 50 % a zeleniny o 21 %.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…