Milan Knížák: Pokud Trebbia něco zušlechťuje, tak je to peněženka Miro Smoláka

30.06.2017 7:33

V televizi úspěšně pokračuje prezentace ostudné ceny Trebbia, kterou se zviditelňuje nevýznamný a kýčovitý galerista Miro Smolák.

Milan Knížák: Pokud Trebbia něco zušlechťuje, tak je to peněženka Miro Smoláka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

Nejhorší je, že tomuto paskvilu dává záštitu prezident republiky Miloš Zeman a ministr nekultury Daniel Herman. Nevím, proč se do toho plete ministr zahraničí Zaorálek a Vladimír Dlouhý o kterém jsem si dosud myslel, že je alespoň drobínek kulturní.

Na průběhu této ceny je všechno pokleslé. Hra na mezinárodnost, výběr oceněných i kulturní vložky, které pořad protkávají. Je to necitlivý a kýčovitý guláš, který hovoří o tom, že jsme hloupá a nekulturní země. Fascinující bylo dražení „děl“. Obraz Taťány G. Kuchařové je totéž jako kdybych já tančil v Národním Labutí jezero, ale i grafika Ronnieho Wooda zdaleka nestojí tolik za kolik jí Smolák nabízel. Juraj Kukura to asi pojal jako hru, poněvadž se při prezentaci svého díla dobře bavil. Jediný, tzv. profesionální autor je zcela nevýznamný český výtvarník, jehož jméno mi v hlavě nezůstalo. Nechápu, proč museli tyto, tzv. osobnosti malovat obrazy. Smolák mohl klidně vydražit spodní prádlo Taťány G. Kuchařové nebo Kukurovu kravatu. Asi by se to prodalo stejně, možná lépe. Trapný byl i způsob aukce, kdy Miro Smolák žebral na obecenstvu o příhozy. Všechno bylo nedůstojné.

Česká televize je placena daňovými poplatníky. Dostává ročně 8 miliard a za to by nám měla zaručit alespoň profesionálně vybraný program. Je řada uměleckých akcí, které si zaslouží být prezentovány a nikdy se v ČT neobjeví, ale zato velkohubá a trapná reklama Miro Smoláka se na obrazovkách České televize objevuje už řadu let.

Kultura by měla zušlechťovat ducha. Pokud Trebbia něco zušlechťuje, spíše ztlušťuje, tak je to peněženka Miro Smoláka.

Zdroj: milanknizak.com

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…