Milan Knížák: Temno. Ne od Jiráska, ale od nás...

23.05.2022 11:10 | Komentář

Vysokoškolský pedagog nesmí k studentům. I kvůli slovům o Ukrajině.

Milan Knížák: Temno. Ne od Jiráska, ale od nás...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

Vysokoškolský pedagog z pardubické univerzity měl na přednáškách o historii techniky prezentovat různé konspirační teorie a rozebírat i situaci na Ukrajině. Po zásadu vedení fakulty už nesmí ke studentům.

Docentovi Milanu Javůrkovi z Fakulty elektrotechniky a informatiky pardubické univerzity zakázal tento týden děkan Zdeněk Němec kontakt se studenty. Důvodem jsou dvě stížnosti, které na něj přišly v průběhu jara.

První se týkala toho, že na přednášce historie techniky měl prezentovat proruské názory k situaci na Ukrajině. „Pohledy studentů, kteří tento proruský hnůj nešťastnou náhodou poslouchali, radši komentovat nebudu. Lituji jen studentů z Ukrajiny,“ napsal student ve stížnosti. Identitu studenta redakce zná, ale chrání ji.

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35305 lidí

Milan Javůrek měl na přednášce rozebírat i ukrajinský Euromajdan. Bylo to den před zahájením ruské invaze. „Hlavním cílem bylo si uvědomit latinskou frázi „cui bono“, tedy „komu ku prospěchu“ se tyto demonstrace a převrat konaly a kdo z něho na Západu benefitoval. Je třeba se totiž vždy dívat i na tu druhou stranu mince. Tu, co nám média tají,“ popsal student ve stížnosti.

Děkan fakulty elektrotechniky a informatiky pardubické univerzity Zdeněk Němec na stížnost ihned reagoval. Pedagoga pozval na pohovor. Ten mu prý potvrdil, že skutečně toto téma na přednášce rozebíral. „A že je naváděl na dejme tomu weby, ze kterých by měli čerpat informace. Okamžitě jsem se od takového jednání distancoval a pana docenta jsem okamžitě konfrontoval s tím, že toto není na vysoké škole možné,“ uvedl pro Seznam Zprávy děkan Zdeněk Němec.

Ve stínu Majdanu

Docent Javůrek popsal incident ze svého pohledu. Ale pouze v e-mailu. Vylíčil v něm, že na přednášku přinesl knihu „Ve stínu majdanu“, ze které přečetl pár stránek. „Kdybych tušil, co tam za pár dní vypukne, určitě bych to nedělal. Vlastní názory veřejně zásadně nesděluji. Pouze studentům vždycky říkám, že mají o věcech přemýšlet a udělat si svůj vlastní názor,“ uvedl Javůrek.

NEZAČNEME PÁLIT KNIHY? Ptám se já.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Raketový útok na Moskvu! Proč to novinář z Rozhlasu vypustil? Vadim Petrov má zlé tušení

16:18 Raketový útok na Moskvu! Proč to novinář z Rozhlasu vypustil? Vadim Petrov má zlé tušení

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov se na své sociální síti rozepsal o přípra…