Milan Rokytka: Kolik bezpečí chceme od Lidového domu a EU?

16.11.2013 8:46 | Zprávy

Bezpečnostní konference, která se vyhýbá diskusi je na nic. Hrozí i sociální výbuchy!

Milan Rokytka: Kolik bezpečí chceme od Lidového domu a EU?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

IX. Pražská bezpečnostní konference na téma EVROPSKÁ UNIE – ČÍNA – RUSKO: HLEDÁNÍ SPOLEČNÝCH ZÁJMŮ spolupořádaná sociálnědemokratickou nadací Friedrich Ebert Stiftung (FES) si uřízla pořádnou ostudu.

Ačkoliv FES pozval osobně několik expertů spolupracujících v bezpečnostních otázkách s redakcí TOP, tak  do Národní technické knihovny nebyli ochrankou vpuštěni ani po mobilní intervenci spolupořadatele prof. Martina Potůčka s odůvodněním, že "nejsou na seznamu a sál je plný". Šlendrián nebo pokus o zabránění svobodné diskusi a volnému toku informací?

Tomu druhému nasvědčuje kritické stanovisko, jež TOP publikoval ohledně aktuální ukrajinské otázky:  Z hlediska ruských velmocenských ambic se souhlas se ztrátou Ukrajiny rovná souhlasu s chirurgickým odnětím poloviny plic. Je to absolutně neakceptovatelné a neslučitelné s koncepcí obnovy ruského impéria, na niž ne nějaký Putin, ale ruské bezpečnostní a politické elity jednoznačně odmítají rezignovat. Z ruské perspektivy jde o národní ponížení největšího kalibru, další pokračování západního přístupu "Ignorujme Rusko, jednejme s ním jako s poraženou zemí", jenž se naplno projevil v roce 1999 během intervence NATO ve zbytkové Jugoslávii.

Je tedy ze strany EU celá záležitost domyšlena? Co například EU udělá, pokud na Ukrajině v příštích letech vznikne občanská válka a do ní zasáhnou ruská vojska, aby "ochránila" proruské obyvatelstvo ve stylu někdejší gruzínské Jižní Osetie? Pošle EU papírových 60 000 vojáků Eurokorps, aby bránili územní celistvost Ukrajiny? Nebo se smíří s rozdělením země a ukáže tak světu, že nedokáže nijak garantovat integritu svých členských zemí?

Jestliže by Rusko někdy hypoteticky vstoupilo do EU, pak by vstup Ukrajiny tamtéž samozřejmě vůbec nebyl protiruskou politikou a nebylo by třeba připravit se na extrémní ruskou reakci. (Prezident Putin ovšem prostřednictvím svého poradce nedávno v ČR vzkázal, že "lístek na Titanic si koupit nehodlá", pozn. TOP redakce)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Milan Rokytka - profil

Mír

Dobrý den, myslíte si, že je reálné, že válka skončí mírem a Ukrajina nepřijde o žádnou část svého území? Bylo by to tak správně, ale není to nereálné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.