Miloš Horký: Ty žiješ v tom Irsku. Co si o brexitu myslí Irové?

03.04.2019 16:18 | Zprávy

Už jsem tu myslím zmiňoval, že žiji v Irsku docela dlouhou dobu, ale pravidelně navštěvuji Česko. Mám doma přátele, čtu české noviny a dodnes je mi pohodlnější číst knihy a časopisy češtině. Ovšem tím, že jsem schopen si přečíst spoustu textů, jež jsou dostupné jen v angličtině, moje pohledy na věc se někdy maličko - a někdy značně - liší od pohledu Čecha, který když vyjede do zahraničí, tak leda jako turista.

Miloš Horký: Ty žiješ v tom Irsku. Co si o brexitu myslí Irové?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Irsko

A tak, když jsem opět do Česka zavítal, tak v diskusi u pivka zákonitě přišla otázka: „Ty žiješ v tom Irsku. Co si o brexitu myslí Irové?“

Inu, to je složitá otázka, odpovídám neobratně.

Ona to složitá otázka skutečně je, ale já se svou odpovědí bráním, protože zduše nerad používám takové ty generalizující průpovídky, když někdo chce charakterizovat národy nebo i menší skupiny (jako třeba Moraváky u nás). Taková klasická průpovídka o Němcích, by mohla znít - "znáte Němce, ti mají rádi akorát „pivo a bílé buřty“ na Oktoberfestu, tak co byste od nich chtěli?" Nebo totéž o Francouzích – "Co byste od žabikuchů chtěli? I my jsme jen „čecháčkové“, tak co by od nás kdo chtěl? A tak dále.

I u Irů by se velice snadno daly najít takové ty vlastnosti, které jsou míněny napůl žertem, napůl vážně. No ale brexit, to je složitá otázka. Ale spíše bych měl říct – to byste museli Iry znát! A protože poznat Iry, stejně jako kterýkoliv jiný národ, znamená s nimi žít, nebo lépe – žít uprostřed nich - aspoň tak 4-5 let, až pak si uvědomíte, jací jsou. A to samozřejmě od svého posluchače nemůžete žádat.

Takže otázka, co si Irové myslí o brexitu, je za takových okolností nezodpověditelná, pokud nechcete používat ony povrchní a zjednodušující floskule.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jaký význam měla pro nás vaše cesta do Ruska?

A vzhledem k tomu, že je ČR na seznamu nepřátelských zemí, jak vás přijali? A přišla řeč i na uzavření míru? A jak chápete to, že Rusko si klade ultimáta - podmínky pro uzavření míru, třeba že Ukrajina nesmí vstoupit do NATO, ale sami jakékoliv podmínky - ultimáta odmítají? Mě to teď přijde, že Rusk...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi

15:57 P. C. Roberts: Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi

Zatímco Donald Trump mluví o míru na Ukrajině, Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi.