Mirko Raduševič: Běženci - hnuly se ledy?

01.09.2015 13:21 | Zprávy

Když se mluví o uprchlících, nejčastěji politici tvrdí, že problém je nutno řešit v zemích, odkud běženci přichází. V tomto ohledu jde o velice těžký problém (víme kým a jak způsobený), ale zatím se zdá, že nikdo nic nepodniká.

Mirko Raduševič: Běženci - hnuly se ledy?
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Německo očekává, že bude muset letos přijmout 800 tisíc utečenců, snad proto se jako jeho politici rozhoupali do akce a vyjeli vyjednávat. V neděli se v Kábulu ocitl v neprůstřelné vestě přepravován americkým bojovým vrtulníkem Blackhawk německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Server týdeníku Spiegel to popisuje jako bojovku. Jen na okraj je zmínka o tom, že před sto lety Německo navázalo s Afghánistánem vztahy, když jakýsi důstojník-diplomat provedl neúspěšný pokus vtáhnout tuto zemi do partnerství v první světové válce. Mimo jiné nyní zde Německo cvičí afghánské vojáky ( i přes stažení Bundeswehru před devíti měsíci, zůstalo zde 800 německých vojáků). Hlavní cíl Steinmeiera byl tlačit na afghánskou vládu, aby obnovila rozhovory s Tálibánem: „Nesmíme nechat proklouznout jedinečnou šanci k tomu, aby se rozhovory rozhýbaly.“ Klíč ke stabilitě v regionu však nejvyšší německý diplomat vidí „v dosažení rozhovorů mezi Afghánistánem a  Pákistánem o společné strategii v boji proti teroru a násilí.“ Cílem je, aby zdejší lidé získali jistotu a perspektivu v dalším životě, čímž by se pochopitelně snížil počet běženců z této oblasti. Afghánská vláda jednala v červenci s Tálibánem, ale po několika teroristických útocích byla jednání přerušena.

Podle Johannese Hahna, který je komisařem pro rozšíření EU, se stává pozitivním krokem ohledně migrace jednání s Íránem. Rakouský diplomat v deníku Der Standard  říká: „Musíme migraci zabránit v zemích původu, a proto jsem potěšen jednáním s Íránem, což může mít pozitivní vliv na dění na Středním Východě, když se navíc do toho zapojí Rusko. Nesmíme však přehlížet situaci v Turecku. Vzhledem ke zdejším volbám máme nyní zvýšený počet uprchlíků, neboť vnitřní situace není jasná a navíc turecké politiky nyní více zajímají volby. Stejně tak není jasná ani vnitřní situace v Řecku. Obě neuralgické země nemají v současnosti sílu řešit problém s běženci.“ Podle Hahna je v Řecku rovněž problém ten, že podle zákona řecká armáda může zasáhnout pouze v případě, že je Řecko ohroženo nepřítelem a uprchlíci nepřítelem nejsou. Navíc rakouský diplomat upozornil na chybu evropské komise, která před třemi lety zamítla požadavek na určení tzv. bezpečných třetích zemí. Návrh byl odmítnut s tím, že jde o zásah do jejich svrchovanosti.

Představa o počtu uprchlíků

Jedná se o loňské statistiky, ale i letos UNHCR tvrdí, že většina běženců zůstává v oblastech, odkud pochází - myšleno je tím obvykle nejbližší sousední země. Podle statistik je to až 86 procent. V loňském roce mělo nejvíce uprchlíků Turecko 1,6 milionů a následoval Pákistán 1,5 milionů ( viz UNHCR  ).

Podíváme-li se v loňském roce na Evropu a kam utečenci nejvíce směřují, zjišťujeme, že nejoblíbenějším zemí je Německo 173 tisíc uprchlíků, následuje Turecko 87,800, Švédsko 75,100, Itálie 63,700 a tolik vysněná Británie loni přijala 31,300 běženců (viz ). V těchto statistikách marně budeme hledat Českou republiku, nestála ani za zmínku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…