Bílá kniha je nazývána podle obalu ( i když letos možná bude obal modrý viz ) a německá vláda v ní definuje obecné zásady bezpečnostní politiky, ke kterým se čas od času v závislosti na dění ve světě v knize vyjadřuje. Poslední vydání vyšlo v roce 2006, kdy obsah byl ovlivněn teroristickými útoky v New Yorku a před tím, v roce 1994, kdy Bílá kniha reagovala na sjednocení Německa. K obsahu Bílé knihy se mohou vyjadřovat nejen experti, ale tentokrát prostřednictvím webovských stránek ministerstva obrany mohou své podněty zasílat i běžní občané Německa. Podle ministryně von der Leyenové si Němci již delší dobu stěžují, že „neexistuje skutečná politická diskuse o bezpečnostní politice a roli Bundeswehru, ve spojení s řešením konkrétních krizových situací.“ Na knize pracovalo kolem dvou set expertů včetně zahraničních – politiků, vědců, novinářů a lidí z průmyslu.
Nemusíme napovídat a každý, kdo sleduje zahraniční politiku, si umí představit problematiku, nad kterou se experti zamýšleli. Pohled Němců se změnil. Zatímco se dříve dívali na Rusko jako na spřátelenou zemi, dnes je tomu jinak. Ke Kremlu se v roce 2015 ministryně Ursula von der Leyenová vyjádřila s obavami: „Nová ruská politika začala již dlouho před ukrajinskou krizí. Již dávno před tím jsme se touto problematikou zabývali a sledovali.“ Při loňských úvahách o nové koncepci Bílé knihy se vyjádřil rovněž expert Volker Perthes, ředitel Německého ústavu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti (SWP - Stiftung Wissenschaft und Politik ) a charakterizoval Německo za mocnost střední síly, která pouze s dalšími spojenci se může podílet na udržování evropského a světového pořádku. Myslí si, že v dnešním globalizovaném světě je Německo příliš malé a závisí od spolupráce s jinými. O plánech ministryně obrany ZDE .
Pracovní verze Bílé knihy
Dnes po roce existuje koncepce strategie pro Německo do dalších let. Pracovní verze Bílé knihy se dostala některým médií již do rukou a citují její obsah – úryvky z deseti výzev pro bezpečnost Německa. Například britské Financial Times z obsahu vyjímají, že koncepce obrany Německa má být založená na „prvcích tvrdé síly“. Dále, Bundeswehre by měl posilovat schopnosti vést kybernetickou válku a jedním z dalších bodů nové německé bezpečnostní koncepce je uvolnění poválečných restrikcí týkajících se operací německé armády v zahraničí. Financial Times uvedly citaci: „ Německá bezpečnostní politika má svůj význam i daleko za hranicemi země…. Německo je ochotné se zapojit a postavit se jako hnací síla v mezinárodní diskuzi. Německo dokáže převzít odpovědnost a ujmout se vedení.“
Směrem k USA se koncept vyjadřuje takto – opět citujme ze serveru Financial Times: „Čím více budou Evropané schopní vzít na sebe větší podíl společných problémů, tím spíše bude americký partner ochoten se s námi podílet na společném rozhodování. Transatlantické bezpečnostní partnerství se může rozvinout do ještě větší intenzity spolupráce a může dosáhnout daleko větších konečných výsledků.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV