Ruská policie oznámila velký úlovek, když přišla na stopu mezinárodnímu „sýrařskému“ gangu, který těžil z embarga na západní zboží včetně potravin. Gang používal syřidla dovezená ze Západu a vyráběl sýr, který se prodával v Moskvě a Leningradu s falešnými identifikačními štítky známých zahraničních značek. Policie zabavila zboží v hodnotě 27 milionů euro.
„Bezohlední dodavatelé importují výrobky, bez kontroly kvality a dodržování přepravních a skladovacích podmínek, takové výrobky mohou být nebezpečné pro zdraví občanů,“ praví se v prohlášení Národní zemědělské agentury, která tím vysvětluje zásahy a embargo na západní potraviny. Média až přeháněla a psala pomalu o biologickém terorismu ( viz ) a válce (jako příklad je uváděn případ organizované infekce salmonely v USA v městě Dallas v roce 1984 z důvodu ovlivnění voleb). Píše se o záměrné snaze Západu zavléci do Ruska infekční nemoci. Do Ruska je povoleno dovést jen malé množství západních potravin pro osobní spotřebu.
Každému je jasný smysl embarga, ale jeho aplikace díky úřadům a úředníkům nabývá různých forem a mnohdy se stává absurdní. Svědčí o tom příklad, že Ústav biomedicíny Ruské akademie věd, který se zabývá dodáváním potravin pro ruské členy mezinárodní kosmické stanice ISS, musel řešit problém embarga. Posádka je zásobována potravinami z Ruska, ale každý kosmonaut má navíc možnost dvanácti bonusů pro zahraniční potraviny. Americká posádka disponuje přitom potravinami, které se nachází na seznamu zakázaného zboží.
To se Rusům nelíbí
Embargo na západní zboží trvá již rok a přesně na tento den 6.srpna prezident Vladimir Putin podepsal nařízení (jeho platnost je již od 29.července), které umožňuje likvidovat západní potraviny. Celní orgány začaly zabavovat a ničit západní potraviny. Podle nařízení federálního úřadu Rosselchoznadzor jsou rostlinné produkty odvezeny na skládku, masné a mléčné produkty jsou ničeny spálením, neboť se jedná o produkty vysokého biologického rizika. Menší množství zboží může být podle nařízení úřadu ničeno přímo již na hranicích země.
O začátku srpna tak dochází k ničení potravin. Například v Bělgorodu bylo zničeno 10 tun sýrů, v Orenburgu 20 tun sýrů, v Sankt Peterburgu bylo zlikvidováno 19 kontejnerů masa, atd. O likvidaci potravin dokonce server Gazeta.ru informuje online pod titulkem „Jak se Rusko zbavuje zakázaných produktů“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV