Mirko Raduševič: K novele kyberobrany ČR - Můžeme být snadným cílem

01.02.2017 9:49 | Zprávy

Minulý týden vedoucí představitelé vládní koalice jednali o novele kyberobrany ČR a shodli se na jejím znění.

Mirko Raduševič: K novele kyberobrany ČR - Můžeme být snadným cílem
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Již dříve jsme v našem článku (Další sledování internetu projednává sněmovna. Přichází rozvědka) informovali o připravované novele, která předpokládá, že by v případě krajní situace příslušníci Vojenského zpravodajství (VZ) mohli přistoupit i ke kybernetickému protiútoku. VZ by dostalo možnost připojit k zařízením provozovatelů sítí elektronické komunikace své vlastní „technické prostředky kybernetické obrany". Rovněž jsme psali o tom, že se proti novele postavili různé iniciativy – zejména představované iniciativou Přichází rozvědka nebo Pirátská strana a poukazovali na to, že „ve skutečnosti nový zákon dovolí zpravodajcům ještě více sledovat a aktivně zasahovat do provozu internetu, většinou bez předchozího souhlasu soudu.

Včera se otevřeným dopisem premiérovi Bohuslavu Sobotkovi ozval správce nejvyšší domény pro Českou republiku NIC.CZ, a to jménem společností nabízejících v ČR internetové služby. Z tohoto dopisu vyjímáme nejpodstatnější část, kde se píše: „V případě schválení zákona o hazardních hrách v současné podobě hrozí, že se i díky Vašemu případnému hlasu Česká republika zařadí mezi země jako Čína, Írán nebo Kuba, kde je blokování Internetu bohužel zcela běžné. Schválení zákona pak poškodí i obraz České republiky v zahraničí včetně umístění v mezinárodních hodnoceních jako např. „Freedom on the Net“. V této oblasti se plně ztotožňujeme s následujícím stanoviskem Českého telekomunikačního úřadu, které v rámci projednání zákona nebylo – obdobně jako hlas odborné veřejnosti – bohužel vyslyšeno.“

Snadný cíl hackerského útoku

Je tu také druhá, nikoli politická ale technologická „vada“, na kterou výkonný ředitel NIC.CZ Ondřej Filip upozorňuje: „Při přípravě návrhu zákona nebyly vzaty do úvahy skutečnosti, které činí toto potenciální oprávnění VOZ velmi problematickým. Přestože je deklarovaným záměrem zákona zvyšovat kybernetickou bezpečnost a zajišťovat kybernetickou obranu země, může jeho implementací naopak dojít k ohrožení kybernetického prostoru České republiky a řady soukromých i veřejných institucí a organizací.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…