To je pro naši představu jen výsek z úvodu textu připraveného pro Mnichovskou bezpečnostní konferenci 2017 (17. - 19. února), která má aktuální téma, které je příznačné pro současnost: „Post-Truth, Post-West, Post-Order?“ Netřeba překládat název tématu konference a každý pochopí, že jde o řešení problému naší „post-západní“ doby nacházející se ve zlomovém okamžiku dějin. Jsou to tři problémy, které lze shrnou do jednoho: Je konec dosavadního světového pořádku?
Kdybychom pokračovali dále v překladu úvodní pasáže, nemůžeme to jinak komentovat, než pláč nad rozlitým mlékem: „Lidé demokratických zemí méně a méně věří politickému systému, že je ještě schopen nabídnout pozitivum. Proto stále více upřednostňují národní řešení a uzavření hranic před otevřenosti a globalizací. Zato neliberální politické systémy stojí na pevných základech a jsou více útočné, zatímco vůle a schopnost západních demokracií řídit mezinárodní politiku a bránit základní liberální hodnoty je na ústupu.“ V materiálu je také určité upozornění na to, že pokud USA rezignují na vůdčí roli v mezinárodní bezpečnosti, vznikne ve světě vakuum, které různé síly budou a již chtějí vyplnit. Účelem zprávy bezpečnostní konference je podle jejich autorů upozornit na současnou bezpečnostní situaci ve světě, podat informaci o aktuálních trendech, aktérech, lokálních problémech a problematice bezpečnosti vůbec. Autoři upozorňují, že však seznam problematiky týkající se bezpečnosti světa není vyčerpávající a kompletní.
Text byl, jak je v něm uvedeno, vypracován četnými experty, a to pod vedením předsedy konference Wolfganga Ischingera, který když v textu mluví o konci západní civilizace, vidí příčiny v slábnutí vazeb mezi členy EU, nových informačních tocích a zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. V souvislosti s tím čteme v textu povzdechnutí nad tím, že „Trump v inauguračním projevu ani jednou neuvedl slova jako demokracie, svoboda nebo lidská práva. To není zcela nejlepší znamení pro světově rozšířené liberální hodnoty a globální vzestup populistů představuje pro lidská práva nebezpečnou hrozbu.“
Příznačný je graf 1 uvedený ve zprávě, popisující u vybraných zemí EU, jakou roli hraje EU ve světových záležitostech, ze kterého vyplývá, že vyspělé země jako Britanie nebo Nizozemí jsou v tomto více skeptické. K nim se řadí Maďarsko, u kterého si umíme představit důvody.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV