Mirko Raduševič: Zemřel mistr nad mistry - David Bowie

12.01.2016 13:01 | Zprávy

Žil v době, kdy se vymýšlely horem pádem různé názvy kapel a zpěváků, neboť ta doba byla tak plodná… Proto ani nepřišlo divné, že si změnil jméno.

Mirko Raduševič: Zemřel mistr nad mistry - David Bowie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soumrak, ilustrační foto

Jmenoval se David Robert Jones, ale to se dalo splést se zpěvákem Davy Jonesem ze skupiny Monkees, proto se stal, jak jej všichni známe, Davidem Bowiem. Vždy zaujal svojí tváří, vlasy a jak se strojil. Kariéra je téměř britsky čítanková: pochází z chudého londýnského předměstí, popral se s kamarádem a poškodil si rohovku, ve třinácti začal hrát na saxofon, po střední škole pracoval v reklamě, pobýval v buddhistickém klášteře ve Skotsku, motal se kolem divadla... První přišla skladba v roce 1967 „The Laughing Gnome“, která o několik týdnů později vyšla jako album „David Bowie“, což je amalgam popu a psychodeliky. Album bylo bez úspěchu, který se dostavil až v roce 1969 s albem Space Oddity vyprávějící příběh astronauta majora Toma. Píseň Space Oddity se stala hitem číslo jedna ve Velké Británii a v USA se dostala mezi patnáctku nejlepších. Pak už to jelo a jeho každé album bylo hitem a těšilo se velkému očekávání, například jeho vystoupení s kytaristou Mickem Ronsonem, experimenty s hudbou i drogou v Berlíně, infarkt v roce 2004 nebo jedny z posledních významných děl v roce 2013 The Next Day nebo těsně před smrtí divadelní projekt Lazarus (muzikálová adaptace románu Waltera Tevis – Muž, který spadl na Zemi, Bowie psal scénář a písničky) až po to, že když vydává své nové album Blackstar. Bowie již leží v nemocnici a teď víme, jak to dopadlo. Jeho již pětadvacáté album se stalo tři dny na to, když vyšlo, epitafem. To vše jistě nemá dále smysl psát lidem hudby znalým a vše známé jen opakovat. Ti, co neví, lehce se vše dočtou o tak populárním světovém hudebníkovi provázejícího životem nejednu generaci.

V čase, kde jsme skončili, se dal dohromady s významným hudebním producentem Tonym Viscontim, který dnes s pietou píše: „Vždy dělal to, co ho bavilo, chtěl si vždy vybrat svoji cestu a to tak, aby vše dělal co nejlépe. Jeho smrt není jiná, než jeho život a umění. Dal nám dárek a celý rok jsem věděl, že to tak udělá. Ačkoliv jsem to věděl, stejně jsem na ten okamžik nebyl připravený. Byl to mimořádně zajímavý člověk, láskyplný a s chutí života. Je tu navždy s námi, a přesto je to k pláči.“

K Bowiemu úmrtí píše řada osobností na svém bitteru nebo facebooku

The Rollinstones: Hluboce nás zasáhlo, když jsme slyšeli o smrti našeho drahého přítele Davida Bowie. Byl to velice krásný a laskavý člověk, byl mimořádným tvůrcem – opravdový originál.

Iggy Pop: Přátelství s Davidem bylo světlým okamžikem v mém životě. Nikdy jsem se nesetkal s tak skvělým člověkem. Byl ten nejlepší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

kultura , Raduševič , Bowie

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

Denní glosy Petra Hampla.