Miroslav Kulhavý: Jsou USA ještě stále spojencem Evropské unie, tedy i ČR?

06.01.2023 20:06 | Komentář

Už delší čas leží tato otázka na stole. Podle čeho se spojenec poznává? Zjednodušeně lze jmenovat oboustranně výhodnou obchodní výměnu a druhou oblastí je zajištění bezpečnosti státu v rámci vojensko–politických garancí.

Miroslav Kulhavý: Jsou USA ještě stále spojencem Evropské unie, tedy i ČR?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Bílý dům

Česká republika svou bezpečnost vložila do kolektivní obrany v rámci NATO, ač při napadení není pomoc automatická; je dána na principu dobrovolnosti. Vedoucí síla NATO v podobě USA nás mnohdy využívá na jimi započatých konfliktech (2. válka v Iráku, Afghánistán atd.), k tomu se nakupuje výzbroj, ale obrana vlastního území je upozaděna.

Dnes už je z řady signálů zřejmé, že na vyvolání konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou mají USA jistě svůj podíl, třebaže nepřímý. Žádný, byť i průměrný vojenský expert nemůže odsouhlasit, aby podbřišek Ruska v podobě Ukrajiny byl včleněn do řad NATO (m.j. jak bylo navrhováno už v roce 2008!). Při známém i vojenském soupeření USA s Ruskem by to bylo stejné, jako když se USA mohly potentovat z ruských raket na Kubě začátkem 60. let při tzv. karibské krizi.

Pořád jsou na stole opakované sliby západních představitelů v čele s USA, že se NATO nerozšíří směrem k ruským hranicím. V opozici k těmto slibům je názor protiruských siláků, že každý stát má právo si sám určit, kam bude patřit. To je jistě pravda, ale ty slibotechny, mají-li dostát tomu, co slíbily, rozhodují v konečné instanci o tom, koho přijmou do NATO a koho NE!

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 27252 lidí

Až někdy v příštích letech, spíše vzdálenějších, se popravdě dozvíme, kdo jakou měrou se na vyvolání konfliktu podílel. Vždy je přítomna otázka, kdo má z tohoto vývoje největší prospěch, tedy to známé „po ovoci poznáte je“. Logicky se mohu dopustit tvrzení, že to není ani Ukrajina a ani Rusko. Dále si dovolím poukázat, že určitě jedním ze spouštěčů protiruských nálad ve společnosti byl jazykový zákon. Někdo musel dosti intenzivně vyburcovat nacionální cítění těch, kteří o zákonu rozhodovali. Část populace, zvláště ta, která oslavuje Banderu jako národního hrdinu, má k surovému nacionalismu dost blízko. Určitě šlo přistoupit k tomuto zákonu citlivěji, třeba rozložením v čase atd., ale to by nemělo ten efekt, který ponoukač v zákulisí sledoval.

Přes i řadu dalších příkoří ruské menšině nejde ničím ospravedlnit napadení Ukrajiny frontálním útokem. Putin trestuhodně nevyužil možnou spolupráci mezinárodních organizací včetně OSN, byť měl na triku podporu samozvaných republik na Donbasu a v Luhansku. Ze všech dostupných informací to vypadá tak, že se nechal vehnat do války ne jako vedoucí státník velmoci, ale jako pubertální vztekloun. Při všech případných jednáních, třeba podobných půdorysu Minsk 1 a 2, by byla naděje odhalit ty podlé síly, které měly podíl na vyvolání válečného stavu.

Souběžně jsou zde i další otázky: Kdo měl zájem ekonomicky oslabit Evropu, m.j. hlavně odstřihnutím od laciných surovinových zdrojů z Ruska? Ten překotný vývoj, podbarvený konfliktem na Východě mezi dvěma slovanskými národy, není prvoplánově evropskou snahou o diverzifikaci surovinových zdrojů; řada ekonomů naznačila, jaká měla být cesta, a to bez stoprocentního zrušení dodávek z Ruska.

Dostal jsem video ze záznamu tiskovky amerického prezidenta Bidena při návštěvě německého kancléře Scholze, které prezentoval slovenský europoslanec Milan Uhrík při projevu v europarlamentu. Na něm Biden jasně prohlásil za tupého zírání Scholze, že USA nedovolí postavit plynovod Nord Stream mezi Ruskem a Německem. Na dotaz novinářky, jak to chce udělat, když stavba je pod patronací Německa, jen s přimhouřenýma očkama a s potutelným úsměvem opakoval, že to nedovolí. Informovaný čtenář si může k takovému tvrzení přiřadit bombový útok na již položené potrubí Nord Stream II.

Závěrem jen zopakuji: Jsou USA ještě spojencem? Bez dalšího dodám: Zastavme nákup stíhaček F 35 paní válečnice Černochové a zůstaňme u Gripenů. USA si za své konání takový obchod, dnes už vyčíslený na částku přes sto miliard, nezaslouží.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mira Třebická: Oběti Jany Černochové

9:02 Mira Třebická: Oběti Jany Černochové

Jana Černochová likviduje lidi, za které se rozhodně nemusí stydět rezort obrany. Jana Černochová li…