Miroslav Macek: Pro připomenutí: Spojené státy se postarají o to, aby Nord Streamem 2 plyn netekl, řekl v únoru Joe Biden

28.09.2022 10:02 | Glosa

Středeční glosy Miroslava Macka

Miroslav Macek: Pro připomenutí: Spojené státy se postarají o to, aby Nord Streamem 2 plyn netekl, řekl v únoru Joe Biden
Foto: Archiv PL
Popisek: Miroslav Macek

Majitel firmy Kofola v rozhovoru na SeznamZprávy:
Firmě se náklady zvýšily o více než miliardu a úspory hledá, kde to jde. Akcionářům navrhla nižší dividendu, škrtá akvizice, investice i některé produkty. A došlo už i k propouštění. Sortiment třikrát zdražil a teď poroste cena znovu. 

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14499 lidí
„Ani opakované zdražení nedokáže pokrýt obrovský nárůst cen energií a některých klíčových surovin,“ říká Samaras, podle kterého je teď na trhu nedostatek surovin od cukru přes CO2 až po kyselinu citronovou nebo třeba sklo. Jde o komplexní problém, kde jedna věc navazuje na druhou. Řítíme se k průšvihu, který bude mít ohromný dopad na všech úrovních, pokud ho nebude vláda správně řešit. Nejde jen o zastropování cen energií pro domácnosti, jde i o systematická řešení pro firmy, které všem těm lidem dávají práci,“ dodává Samaras s tím, že vláda o dopadech současné krize nemluví na rovinu.

A firmy podle něj zase mají strach mluvit o tom, že jim hrozí krach nebo že se kvůli drahým energiím a nedostatkovým surovinám dostávají do gigantických problémů. „Je tak velká autocenzura a obava z upřímnosti, až je to varující,“ říká Samaras.
Dodávám:
Bohužel ta poslední věta neplatí jen pro byznys.

***

Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v pondělí večer přirovnal ukrajinské válečné běžence k sociálním turistům, když poukázal na skutečnost, že Ukrajinci nejdříve dostávali pomoc podle azylového zákona, ale od června mají nárok i na základní pojištění a sociální dávky v nezaměstnanosti.
„Zažíváme u uprchlíků sociální turistiku - do Německa, na Ukrajinu, do Německa, zpět na Ukrajinu," řekl Merz v rozhovoru s televizí Bild.
V úterý se pod tlakem tvrdé kritiky za svá slova omluvil.
Dodávám:
Ano, v Evropě již vzniklo a neustále sílí toxické prostředí, kdy je třeba se za pravdu omlouvat, nechce-li být člověk (zatím jen) ukřičen.

***

To, že by se nakonec pod tlakem německé (evropské) veřejnosti spustil plynovod Nord Stream 2, by nejvíce vadilo:
1. Rusku
2. Ukrajině
3. USA
(Pro připomenutí: Prezident Joe Biden se v první polovině letošního února nechal při návštěvě německého kancléře Olafa Scholze v USA slyšet, že pokud Rusko napadne Ukrajinu, Spojené státy se postarají o to, aby Nord Streamem 2 plyn netekl.)

***

Ukrajinský prezident Zelenskyj prohlásil, že je v šoku z toho, že Izrael odmítá poskytnout Kyjevu protiraketový systém.

***

Al Jazzera k Valnému shromáždění OSN: Tucty světových lídrů, kteří tak rádi poslouchají sami sebe, proměnili debatu na vysoké úrovni na vzájemné osočování na úrovni velice nízké.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Radomil Bábek: Datové schránky pro OSVČ - otevřený dopis poslancům

12:22 Radomil Bábek: Datové schránky pro OSVČ - otevřený dopis poslancům

Otevřený dopis spolku Podnikatelské odbory poslancům ohledně zavádění povinných datových schránek pr…