Miroslav Macek: V druhohorách byla příroda emisemi CO2 tak „zubožená“, že uživila obrovské ještěry

15.06.2022 9:01 | Glosa

Středeční glosy Miroslava Macka

Miroslav Macek: V druhohorách byla příroda emisemi CO2 tak „zubožená“, že uživila obrovské ještěry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek

Rakousko po létech bezhlavého „kvantitativního uvolňování“ Evropské centrální banky přisype v boji s inflací do oběhu dalších (v přepočtu) 150 miliard korun. To nevymyslíte!

***

"Šance, že Rusko neprohraje, jsou poměrně vysoké," řekl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis v rozhovoru pro Foreign Policy.
A jaké jsou šance, že vyhraje?

***

Anketa

Má vláda zastropovat ceny pohonných hmot i za cenu, že na to bude doplácet z rozpočtu?

95%
3%
hlasovalo: 15394 lidí

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov:
Vytlačit Rusko z mezinárodního života je naprosto neslibná a v podstatě nemožná záležitost. A způsob, jakým se události v posledních měsících vyvíjely, to ukazuje velmi jasně.
Na východě jsou nová centra moci: Čína, Indie, Indonésie, Filipíny a mnoho, mnoho dalších zemí. Ale je tu také Latinská Amerika. Ano, teď je to pro ně obtížné. Ve všech zemích jsou američtí velvyslanci, kteří jsou vášnivými vyděrači. Společnostem vyhrožují, pokud někdo projeví zájem o ruskou ekonomiku. Ale to vše je doplnitelné a obnovitelné.
Mnozí podnikatelé jak z USA, tak Evropy se chtějí při první příležitosti vrátit na ruský trh. Pro mnoho z nich to bude těžší, dražší, protože v moderních tržních podmínkách není na trhu žádné vakuum. Vakuum je okamžitě vyplněno někým jiným.
Když jste investovali peníze v určité zemi a najednou vám může být majetek odebrán nebo pokud investujete peníze do některých obrovských projektů a ty vám také může někdo sebrat, pokud jste rozumný investor, postupně začnete dávat vejce do různých jiných košů. Tento proces již začal a probíhá po celém světě.
Dodávám:
Také my si dobře pamatujeme, jak Československo havlovsky opustilo některé trhy a jak byly bleskově obsazeny.

***

Kolumbijský ministr energetiky Diego Mesa:
„Před šesti lety nahradilo Irsko kolumbijské uhlí ruským (z důvodů porušování lidských práv v Kolumbii, doplňuji), ale jakmile vypukla válka, přišli a klepou nám na dveře.“

***

Vítězslav Kremlík v odpovědi na otázku Parlamentních listů:
Podle zprávy, o níž ve středu hlasovali europoslanci, je na světě nyní víc než miliarda vozidel na fosilní paliva, která produkují přes 30 % světových emisí CO2. Je z tohoto pohledu naprosto přirozené, že Evropský parlament schválil zákaz prodeje spalovacích motorů od roku 2035, který už zbývá jen posvětit Radou EU?
Očividně europoslanci nepochopili lekci z covidových lockdownů. Tehdy antropogenní emise z dopravy i výroby poklesly dramaticky, ale na atmosférické koncentraci CO2 se to nijak neprojevilo. Kdo mi nevěří, ať si najde, co k tomu novinářům řekl Ralph Keeling, jehož otec byl průkopníkem měření růstu CO2 (tzv. Keelingova křivka). Jak je to možné? Většina „emisí“ CO2, které se za rok uvolní do atmosféry, je přírodního původu. Pouze 5 % má na svědomí těžba a vracení uhlíku zpátky do atmosféry, kde toto „uhlíkové znečištění“ slouží rostlinám k fotosyntéze a výživě. Připomínám, že v druhohorách byla koncentrace CO2 šestkrát vyšší a příroda byla tak „zubožená“, že vegetace uživila obrovské ještěry.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: K věčnému míru

11:24 Jan Campbell: K věčnému míru

V mnoha zemích na světě, nehledě na harašení zbraněmi, tisknutí bezcenných dolarů a euro, dodávek zb…