Miroslav Němec: Kde jsou kořeny organizovaného zločinu?

07.03.2017 11:17

Máme-li zjistit, odkud se vzal v soudobém světě organizovaný zločin, je třeba nahlédnout nejen do minulých století, ale také do různých částí a zemí tehdejšího světa.

Miroslav Němec: Kde jsou kořeny organizovaného zločinu?
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Máme-li zjistit, odkud se vzal v soudobém světě organizovaný zločin, je třeba nahlédnout nejen do minulých století, ale také do různých částí a zemí tehdejšího světa. Z historie je známo, že pohnutým stoletím bylo století sedmnácté. Ve střední Evropě tehdy zuřila třicetiletá válka, v jižní Evropě (Itálii) se vystřídali cizáci ze Španělska a Francie, v Číně vystřídala mandžuská dynastie Ching staročínskou dynastii Ming, v Japonsku nastupuje po letité občanské válce období klidu.

Stupňující se sociální nerovnost, hospodářská bída a politická nadvláda cizáků vedly po staletí k odporu jednotlivců i k vytváření skupin, které měly sice různý cíl, ale vyznačovaly se shodnými strukturami. Šlo o tajné organizace, o tajné spolky, které vznikaly buď sdružením rodin v pokrevně spjatou velkorodinu (klan), anebo spojením lidí pokrevně nespřízněných, kteří složili hlavě velké rodiny krevní přísahou. Tyto spolky a klany byly vybudovány hierarchicky, nebyly přístupné jiným osobám a měly mistrně propracovanou konspirativnost. Byly to společnosti ve společnosti, měly vlastní statuty, sankční systémy proti nedisciplinovanosti členů až po vlastní soudnictví. Vysoké počty členů vyžadovaly, aby spolek či klan měl svá skrytá poznávací znamení, ať již verbální či nonverbální. Z historického hlediska je velmi zajímavé, že mnohé spolky měly až do 19. století za cíl nastolení sociální spravedlnosti a odstranění cizí nadvlády ve své zemi. Jen málo z nich si od počátku vytyčovalo kriminální cíle.

Od otevření hranic působí mafie i u nás

Po politických změnách od poloviny 19. století do první světové války odpadly původní cíle spolků a nemalý počet z nich se počal orientovat na organizovanou trestnou činnost ve snaze rozmnožit kapitál a získat moc. Při tom využívaly svých předchozích zkušeností z konspirativní činnosti, dosavadních organizačních struktur, tajných znamení, řeči a podobně. Nejstarší tradice v existenci tajných společenství má Čína, významné místo v historii světových mafií představuje Japonsko, za kolébku novodobé mafie je považována Itálie a významné postavení zaujímají již mnoho let i americké zločinecké gangy a mafie, které tam začaly vznikat zejména v souvislosti s přesídlováním Sicilanů, Neapolitánců a Kalábrijců z Itálie do USA.

Všechny tyto významné světové mafie, jakož i mafie další (zejm. ruské, ukrajinské, vietnamské, turecké, kolumbijské aj.) se zde budu snažit našim občanům postupně představit, včetně jejich nejnebezpečnějších aktivit v řadě vyspělých zemí světa, neboť od otevření hranic, po politickém převratu v letech 1989/1990, působí tyto mafie i u nás, a mnozí naši spoluobčané se mnohdy, a často i z nevědomosti stávají jejich pomocníky.

Doc. JUDr. Miroslav Němec, Ph.D.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Poučení ze Zašové

10:14 Zdeněk Jemelík: Poučení ze Zašové

Valašská vesnice Zašová má pevné místo v mých vzpomínkách na vzdálené mládí, proto mě zaujala zpráva…