Miroslav Novák: Meziměsíční nárůst inflace nebyl v únoru zdaleka tak silný jako v lednu

10.03.2020 12:21

Leden přinesl výrazné zrychlení spotřebitelské inflace a další akceleraci přinesl i únor. Spotřebitelské ceny v únoru oproti lednu vzrostly o 0,3 % a v meziročním srovnání inflace zrychlila na 3,7 %.

Miroslav Novák: Meziměsíční nárůst inflace nebyl v únoru zdaleka tak silný jako v lednu
Foto: pixabay.com
Popisek: Inflace - ilustrační foto
reklama

K meziměsíčnímu růstu inflace v únoru přispěly především dražší dovolené, dražší ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost a vyšší byly i ceny oděvů a obuvi. Oproti lednu naopak poklesly ceny alkoholu a v oddíle potravin byly nižší ceny mléčných výrobků. Celkově meziměsíční nárůst inflace nebyl zdaleka tak silný jako v lednu.

V meziročním srovnání hlavními zdroji růstu spotřebitelské inflace v únoru zůstaly náklady spojené s bydlením (především energie, když růst cen elektřiny byl téměř dvouciferný) a potraviny, které dohromady k růstu souhrnné inflace přispěly z necelých dvou třetin. Výraznější dopad do meziroční inflace měl v únoru i alkohol s tabákem a služby jako je stravování a ubytování či rekreace a kultura. Vyšší ceny byly i v dopravě.

Ceny zboží v únoru meziročně vzrostly o 3,5 % a ceny služeb o 4,1 %. Právě rychlý růst cen služeb signalizuje, že poptávkově inflační tlaky zůstávají v domácí ekonomice silné i na začátku letošního roku. Ostatně při pohledu na situaci na pracovním trhu se není čemu divit.

V první polovině letošního roku se bude spotřebitelská inflace držet významně nad 3 %. V průběhu jeho druhé poloviny poté začne inflace zpomalovat a postupně se dostane pod 3 %. Na to, že letos v některém měsíci uvidíme meziroční růst inflace přesně na 2 % však můžeme zapomenout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Vyplatí se teď investovat do akcií českých bank?

17:41 Lukáš Kovanda: Vyplatí se teď investovat do akcií českých bank?

Komentář k tomu, zda se nyní může vyplatit investovat do akcií českých bank.