Miroslav Novák: Podíl nezaměstnaných osob v únoru mírně poklesl

09.03.2023 19:53 | Komentář

Navzdory zlepšení ekonomického výhledu je v průběhu letošního roku nutné počítat s mírně vyšší nezaměstnaností oproti loňsku. Žádné drama se však zatím nekoná a momentálně nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k prudkému nárůstu nezaměstnanosti a výraznému úbytku volných pracovních pozic, jako tomu bylo po finanční krizi v roce 2008.

Miroslav Novák: Podíl nezaměstnaných osob v únoru mírně poklesl
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Podíl nezaměstnaných osob v únoru mírně poklesl. Po zaokrouhlení na jedno desetinné místo však nezaměstnanost setrvala na 3,9 %. Únor je obvykle měsícem, kdy dochází k sezonnímu obratu nezaměstnanosti. Výraznější pohyby na pracovním trhu s ohledem na pozitivní sezónnost však přicházejí až s nástupem jarních měsíců.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte prezidentství Miloše Zemana?

20%
59%
6%
7%
8%
hlasovalo: 26126 lidí

Po téměř roce došlo na pracovním trhu k přerušení trendu poklesu volných pracovních míst. V únoru počet volných pracovních míst oproti lednu vzrostl o 2 tis. na 283,1 tis. Po lednu tak v únoru došlo ke změně poměru, když počet volných pracovních míst převyšuje nezaměstnané (282,5 tis.). Otázkou je samozřejmě relevance nabízených volných pracovních pozic.

Dopad probíhající hospodářské recese na pracovní trh je zatím minimální, když jedinou hmatatelnější stopou klesající ekonomiky je zatím pokles nabídky volných pracovních míst, což však konkrétně pro únor neplatilo.

Směrem do dalších měsíců vysílá pracovní trh smíšené signály. Na jedné straně předstihové ukazatele naznačují, že část průmyslových podniků začíná kvůli slabšímu vývoji nových zakázek pozvolna propouštět. Na druhé straně si chce podle dalších průzkumů většina zaměstnavatelů zaměstnance podržet. A například podle aktuálního průzkumu společnosti ManpowerGroup se pro 2. čtvrtletí výrazně zvýšila ochota podniků nabírat nové zaměstnance.

Navzdory zlepšení ekonomického výhledu je v průběhu letošního roku nutné počítat s mírně vyšší nezaměstnaností oproti loňsku. Žádné drama se však zatím nekoná a momentálně nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k prudkému nárůstu nezaměstnanosti a výraznému úbytku volných pracovních pozic, jako tomu bylo po finanční krizi v roce 2008. Vývoj nezaměstnanosti v průběhu letošního roku bude hodně záviset na vývoji zahraniční poptávky a na tom, zda dojde ke stabilizaci spotřeby domácností. K ní by mělo přispět i pozvolné odeznívání inflace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Vykašlali jste se na živnostníky

To, že nechápete, že spousta OSVČ dělá za minimální mzdu vysvětluje, proč sami sobě platy neustále zvyšujete. Napadlo vás, ale že prostě někdo nemá na výběr, a že je rád i za tu minimální mzdu? A vy nám ještě házíte klacky pod nohy, místo toho, abyste byli rádi, že makáme? To má jakou logiku? Fakt ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Počteníčko pro senátory

13:33 Zdeněk Jemelík: Počteníčko pro senátory

Sdílím údiv prezidenta republiky nad neúspěchem jeho návrhu na jmenování soudce Josefa Baxy ústavním…