Miroslav Novák: Spotřebitelská důvěra je na historicky nadprůměrných hodnotách

5. 2. 2020 14:57

Vývoj maloobchodních tržeb v roce 2019 lze i přes mírné zpomalení v závěru roku hodnotit kladně. V první řadě je opět nutné zdůraznit pozitivní situaci na pracovním trhu s velmi vysokou zaměstnaností a rychlým růstem mezd. Spotřebitelská důvěra sice v průběhu loňského roku klesala, avšak i nadále se nachází na historicky nadprůměrných hodnotách.

Miroslav Novák: Spotřebitelská důvěra je na historicky nadprůměrných hodnotách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výloha obchodu, ilustrační foto
reklama

Maloobchodní tržby byly v závěru loňského roku opět rekordní. Na druhé straně si však nelze nevšimnout, že dynamika maloobchodních prodejů v prosinci a obecně ve 4. čtvrtletí loňského roku mírně zvolnila. Konkrétně v prosinci maloobchodní tržby vzrostly v meziměsíčním srovnání o 0,4 % a v meziročním o 4,8 %, respektive o 3,9 % po úpravě o nestejný počet pracovních dnů. Pro doplnění maloobchod za celý loňský rok vzrostl o 4,8 %, avšak ve 4. čtvrtletí byl růst s 3,7 % r/r mírně slabší.

Nejrychleji rostly v prosinci maloobchodní tržby internetovým prodejcům, a to konkrétně o 19,4 % r/r. Přesun nákupu zboží z kamenných obchodů na internet je významným trendem, který trvá již několik let a rozhodně nepolevil ani loni. V souhrnu za celý loňský rok tržby v tomto segmentu maloobchodu vzrostly o 18,3 % r/r.

Velmi slušně se však v prosinci prodávaly i počítače (8,2 % r/r) či výrobky pro domácnost (7,2 % r/r). Zatímco však ceny počítačů v prosinci i za celý loňský rok poklesly, tak v případě výrobků pro domácnost mírně vzrostly.

Vývoj maloobchodních tržeb v roce 2019 lze i přes mírné zpomalení v závěru roku hodnotit kladně. V první řadě je opět nutné zdůraznit pozitivní situaci na pracovním trhu s velmi vysokou zaměstnaností a rychlým růstem mezd. Spotřebitelská důvěra sice v průběhu loňského roku klesala, avšak i nadále se nachází na historicky nadprůměrných hodnotách. Domácnosti zatím nebudou nijak výrazně šetřit ani na začátku letošního roku, avšak dynamika maloobchodních prodejů bude nižší než loni. Zatímco v roce 2019 maloobchodní tržby vzrostly o 4,8 %, tak v letošním roce lze očekávat růst maloobchodu kolem 3 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za dokončení výstavby rychlostní komunikace D49 v úseku Hulín – Fryšták – Horní Lideč – SK

20:17 Petice za dokončení výstavby rychlostní komunikace D49 v úseku Hulín – Fryšták – Horní Lideč – SK

My, níže podepsaní občané České republiky, zejména občané Zlínského kraje, vyzýváme všechny odpůrce …