Miroslav Novák: Spotřebitelská inflace (srpen)

10.09.2021 15:02 | Komentář

Spotřebitelská inflace v srpnu opět výrazně překvapila směrem nahoru a meziročně rostla nejrychleji od listopadu 2008. Spotřebitelské ceny v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,7 % a v meziročním srovnání došlo ke zrychlení inflace na 4,1 % z červencových 3,4 %. Meziroční růst spotřebitelské inflace se tak nachází výrazně nad prognózu ČNB, která pro srpen v aktuální makroekonomické prognóze očekávala růst o 3,1 %. Zároveň vzhledem k silnému zrychlení jádrové složky inflace představuje současný cenový vývoj argument pro to, aby ČNB na zářijovém zasedání razantně zvýšila úrokové sazby rovnou o 50 bazických bodů.

Miroslav Novák: Spotřebitelská inflace (srpen)
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Za meziměsíčním růstem inflace v srpnu stály především služby navázané na cestovní ruch a náklady spojené s bydlením skrz imputované nájemné. Pokračovalo zdražování v oddílu stravování a ubytování (růst stravovacích služeb o 0,9 %) a v oddílu rekreace a kultura (ceny dovolených s komplexními službami vzrostly o 3,3 %). Zdražovalo se i v oddílu doprava, a to jak v případě pohonných hmot, tak i automobilů. A přes pozitivní sezónnost v souhrnu mírně vzrostly i ceny potravin.

V meziročním srovnání zůstaly v srpnu hlavními přispívateli do celkové inflace oddíly doprava a náklady spojené s bydlením, které stály z necelé poloviny za růstem inflace. Dražší jsou i alkoholické nápoje a tabák a stravovací služby a služby spojené s rekreací a kulturou. A v neposlední řadě v srpnu již zrychlil růst cen potravin.

Zatímco příspěvek oddílu doprava do celkové inflace bude v nadcházejících měsících postupně slábnout, tak hlavním motorem celkové inflace se v závěru letošního roku postupně stanou náklady spojené s bydlením a potraviny. Tyto dva oddíly představují dohromady necelou polovinu spotřebního koše a položky v nich jsou pro domácnosti velmi citlivé. S výraznějším zdražením je nutné počítat konkrétně u elektřiny a plynu a pokračovat bude i rychlý růst cen imputovaného nájemného kvůli rostoucím cenám nových bytů a stavebních materiálů. Zároveň lze očekávat pokračující růst cen služeb.

Výsledně se tak meziroční růst inflace bude minimálně do konce letošního roku pravděpodobně pohybovat kolem 4 % a nelze vyloučit ani krátkodobé vzedmutí směrem k 5 %. V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst inflace výrazněji přes 3 % a to především kvůli prudkému zrychlení inflace ve druhé polovině letošního roku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Nelegální migrace

Tvrdíte-aspoň teda Rakušan, že počet migrantů klesá a chce zrušit kontroly. Co vy na to? Nemyslíte, že pokles je způsoben zimou? Proč nevyčkáte, co přijde po ní? A druhá věc. Kolik legálních migrantů z Ukrajinu tu teď aktuálně je? Máte o nich přehled?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Z hlídacích psů demokracie stávají vykastrovaní gaučáci

12:52 Miroslav Macek: Z hlídacích psů demokracie stávají vykastrovaní gaučáci

Páteční glosy Miroslava Macka