Miroslav Novák: Zvýšení úrokových sazeb ve druhé polovině letošního roku je reálné

04.02.2021 17:04

Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání v souladu s předpoklady ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní úroková sazba tak setrvává na úrovni 0,25 % a diskontní na 0,05 %.

Miroslav Novák: Zvýšení úrokových sazeb ve druhé polovině letošního roku je reálné
Foto: red
Popisek: Akcenta
reklama

Hlavní pozornost se soustředila na novou makroekonomickou prognózu. Klíčovým sdělením je, že bankovní rada je i nadále připravena začít ve druhé polovině letošního roku zvyšovat úrokové sazby, a to za předpokladu zřetelného odeznívání pandemie během jara.

Anketa

Chcete Prymulu zpět coby ministra zdravotnictví?

29%
58%
hlasovalo: 10444 lidí

A zároveň navzdory tomu, že v nové makroekonomické prognóze ČNB počítá s výraznějším zpomalením spotřebitelské inflace v letošním roce ke 2 % a se silnějším kurzem koruny vůči euru. Rizikem zvyšování sazeb zůstává naopak pomalejší odeznívání pandemie, což by znamenalo nutnost udržovat déle uvolněné měnové podmínky.

V nové makroekonomické prognóze ČNB významněji snížila odhad inflace pro letošní rok na 2 % a zároveň průměrný kurz koruny vůči euru v letošním roce na 25,80 CZK/EUR oproti 26,60 CZK/EUR v listopadové prognóze. V letošním roce zároveň ČNB počítá se zrychlením HDP o 2,2 %, což si lze vyložit jako dopad expanzivní fiskální politiky do hospodářského růstu. Pouze výhled na tržní sazby (3měsíční PRIBOR) zůstal v podstatě nezměněn.

Dopad na kurz koruny byl během tiskové konference relativně omezený, což lze odůvodnit tím, že koruna výrazněji posílila již v první polovině tohoto týdne. Vzhledem ke skutečnosti, že bankovní rada i nadále signalizuje zvýšení úrokových sazeb ve druhé polovině roku jako reálnou možnost, tak se zvyšuje pravděpodobnost toho, že se koruna i v nadcházejících týdnech udrží pod hranicí 26 CZK/EUR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Lze se vyhnout válce s Ruskem?

7:29 P. C. Roberts: Lze se vyhnout válce s Ruskem?

Ruský časopis Russian Free Press vyzval koncem dubna P.C. Robertse k interview na námět: Je možno vy…