Nadační fond proti korupci: Zavřeno pro Policejní prezidium a Ministerstvo vnitra

29. 9. 2016 18:36

Letošní ročník soutěže Otevřeno x Zavřeno, která hodnotí otevřenost veřejně činných osob, úřadů a institucí, již zná své vítěze i poražené! Právě dnes proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže, kterou každoročně pořádá nevládní organizace Otevřená společnost. V kategorii Zavřeno obdrželo hlavní cenu Policejní prezidium a Ministerstvo vnitra cenu za to, jak zatajovalo a nadále zatajuje informace o reorganizaci policie.

Nadační fond proti korupci: Zavřeno pro Policejní prezidium a Ministerstvo vnitra
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Zasláno bylo rekordních 162 nominací, které hodnotila nejdříve odborná porota a následně široká veřejnost. Nadační fond proti korupci nominoval v kategorii Zavřeno (Účast na rozhodování) Policejní prezidium a Ministerstvo vnitra za to, jak zatajovalo a nadále zatajuje informace o reorganizaci policie. Tato nominace prošla odborným hodnocením z řad expertů a v následném hlasování pak získala nejvíce hlasů. Zástupci Policejního prezidia i Ministerstva vnitra byli pozváni, ale pro cenu nedorazili.

Odborným garantem soutěže je spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím a poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek. V komisi zasedli rovněž advokát a specialista na právo na informace František Korbel, právnička Hana Marvanová, vysokoškolský pedagog Petr Kolman, advokát František Vyskočil a další.

Z důvodu rozporuplných informací a informačního chaosu zaslal Nadační fond proti korupci koncem července 2016 Policejnímu prezidiu žádost o zodpovězení několika základních otázek týkajících se zmíněné reorganizace. Fond se dotázal například na to, zda a jaké mělo Policejní prezidium odborné podklady pro tuto reorganizaci či jak probíhala komunikace s řediteli obou elitních policejních útvarů, když jeden z nich uvedl, že byl o této reorganizaci s předstihem oficiálně informován a druhý se o této podezřelé reformě dozvěděl prakticky až z médií. Policejní prezidium nakonec po urgencích odpovědělo, že NFPK neodpoví, jelikož probíhá vyšetřování Sněmovní komisí…

Vládní koncepce policie do roku 2020 neobsahovalo jedinou zmínku o reorganizaci policie elitních útvarů a naopak předpokládalo jejich zachování. Když Lidové noviny dne 2. června 2016 poprvé zveřejnily informace o reorganizaci, Ministerstvo vnitra uvedlo, že o ní netuší. Až po rostoucím tlaku dne Policejní prezidium uspořádalo dne 8. června 2016 tiskovou konferenci, kde ovšem umožnilo položit otázku jen třem vybraným novinářům. Krátce poté svolalo další krátkou tiskovou konferenci, kde otázku nemohl položit vůbec nikdo. Následně Nejvyšší státní zástupce předložil třináct připomínek, ovšem jak uvedl, bez znalosti reformy.

Kompletní laureáty cen Otevřeno x Zavřeno naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Labour Party - Post mortem

9:37 Jiří Paroubek: Labour Party - Post mortem

Pro Labour Party (LP) přišla v britských mimořádných volbách velmi tvrdá, ale očekávatelná lekce. L…