Nesouhlas s prezidentovými výroky v Číně

02.11.2014 18:17

Smyslem tohoto otevřeného dopisu je vyjádřit nesouhlas s nedávnými výroky našeho prezidenta, které pronesl při státní návštěvě v Číně. Dopis chceme panu prezidentovi v brzké době odeslat. Pokud pod dopis chcete připojit svůj podpis, můžete tak učinit pomocí podpisu této ,,petice". Za jakoukoli podporu a šíření dopisu velmi děkujeme.

Nesouhlas s prezidentovými výroky v Číně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman

Otevřený dopis prezidentu republiky Miloši Zemanovi

Vážený pane prezidente,

cítíme potřebu vyjádřit nesouhlas s Vámi podporovanou zahraniční politikou vůči Číně. Konkrétně považujeme za nutné vymezit se proti Vašim výrokům, kterými jste na státní návštěvě v Číně vyjádřil, že Vy a česká vláda respektujete územní integritu Číny, neuznáváte tibetskou exilovou vládu, a odmítáte se jakýmkoli způsobem vměšovat do jejích vnitřních záležitostí. Postoj vyjadřující nadřazení ekonomických zájmů nad dodržování lidských práv považujeme od reprezentanta demokratického státu za nepřijatelný.

Česká republika se tímto způsobem vzdaluje od demokratických hodnot, na kterých byla postavená, zejména od úcty k základním právům každého člověka zakotveným v Ústavě a Listině základních práv a svobod. Ačkoli porevoluční období nechceme idealizovat, myslíme si, že důraz Václava Havla na lidskoprávní tématiku i podpora marginalizovaných skupin bojovníků za lidská práva významně pomohl České republice vybudovat v zahraničí jméno a respekt a navázat důležité mezinárodní vazby.

Obyvatelé území České republiky si prožili dlouhé období nesvobody, nejprve pod ideologií nacistickou a poté komunistickou. Obě z nich jsou nedílně spojené s útlakem, pošlapáváním lidských práv a obětováním životů jednotlivců ve prospěch kolektivu a ,,společného dobra“. Vzpomeňme, jaký význam mělo v té době pro náš disent každé vyjádření podpory ze zahraničí. Jedná se o smutné a stále živé vzpomínky. O to nepochopitelnější se zdá být, že se Česká republika k národům v podobné situaci obrací zády.

Dle Vašich slov respektujete územní integritu Číny a neuznávate tibetskou exilovou vládu, přestože za tím stojí anexe tohoto území,  krvavé zásahy proti protestujícím Tibeťanům a snaha o zničení jejich kultury. Přitom západním zemím, které podepsaly Mnichovskou dohodu, jsme ještě neodpustili, že nás nechaly napospas většímu a silnějšímu. Nebudeme se vměšovat do vnitřních záležitostí Číny a budeme tedy zavírat oči před porušováním lidských práv v této zemi, od pronásledování odpůrců režimu až po ohrožování zdraví a životů lidí pracujících v zoufalých bezpečnostních podmínkách.

Uvědomujeme si, jak důležitý je pro naši zemi obchod s Čínou. Nemyslíme si ale, že se Česká republika ocitla v situaci, kdy by byla nucena pro záchranu ekonomických vztahů výslovně schválit praktiky tohoto autoritativního režimu prostřednictvím Vašeho výroku. Jsme přesvědčeni, že Čína by s námi byla ochotná nadále obchodovat i bez jeho vyřčení. Je smutné, že se česká zahraniční politika po 25 letech od revoluce vrací k uvažování, že lidský život a základní lidská práva nejsou nevyššími hodnotami, že mohou být přebity jakýmsi potenciálním ekonomickým prospěchem. Věříme, že ekonomické zájmy a lidská práva nestojí v opozici a že nemusíme obětovat jedno, abychom dosáhli druhého, ba dokonce považujeme takovýto způsob uvažování za nebezpečný.

Váš výrok se nám jeví jako populismus určený domácímu publiku, jako snaha prezentovat se jako zachránce české ekonomiky odmítnutím ,,nepraktických obnošených ideálů”. Domníváme se, že očekávání ekonomického přínosu plynoucího z Vašeho prohlášení je značně přeceněné, že se nejedná o jediný a nejefektivnější způsob, jak podpořit český export. Říkat mocnostem, jako je Rusko nebo Čína, za každou cenu to, co chtějí slyšet, není cestou k vybudování silné pozice na mezinárodním poli. Spolu s přímočarou orientací pouze na ekonomické zájmy se jedná o možná jednodušší, ale rozhodně krátkozrakou politiku. Česká republika se podpisem řady mezinárodních úmluv zavázala lidská práva ochraňovat. Odsouhlasení jejich hrubého porušování v jiných zemích považujeme za pokrytecké. Z hlediska dlouhodobého tato nekonzistentní ambivalentní politika, povede ke ztrátě pracně získaného respektu a podpory našich partnerů, například států EU, i se všemi negativními ekonomickými důsledky.

Opravdu chceme popřít hodnoty, na kterých byl náš stát založen a a úctu k lidským právům přehodit ,,na druhou kolej“?  My říkáme že ne. Chceme dát najevo, že pro nás jsou lidská práva v hodnotovém žebříčku na nejvyšším místě. Považujeme za důležité uvědomit si, že lidská práva nejsou jen přebytečná nadstavba, která je tím prvním, čeho se vzdát, když zdražuje chleba. Jedná se o základní hodnoty, bez kterých nemůže moderní demokratický stát vůbec fungovat.

S Vaší politikou nesouhlasíme a žádáme Vás o vysvětlení, proč jste se k vyslovení takového výroku uchýlil.

S uctivým pozdravem,

Kateřina Novotová a Kateřina Velíšková

Petici můžete podepsat ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: petice, ParlamentniListy.cz

odškodnění

Pane poslanče, dobrý den, co si myslíte o tom, za jakých podmínek chce Praha poskytnout pozůstalým po obětech střelby na FF finanční pomoc? Já si troufnu říci, že je to až nehumánní, a že je celý ten dotazník je jen zástěrkou, jak nepomoci. Zajímalo by mě taky, zda nějaké odškodnění vyplatil stát? M...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Ke světovému dni obezity

13:04 Petr Hampl: Ke světovému dni obezity

Všechno nejlepší ke světovému dni obezity! Já se svým metrákem mezi oslavence zcela jistě patřím, al…