Oldřich Pružina: Vánoce

21.12.2017 9:41

Mládí jsem prožil v 50. a 60. letech, a bylo asi už po době, kdy selhal bolševický pokus o nahrazení svátku Vánoc pouze vítáním Nového roku, podle vzoru v Sovětském svazu. Přestože v rodině nikdy nikdo nemluvil o víře, dárky vždy přinášel Ježíšek, poslouchaly se koledy, strojil stromek, smažil vánoční kapr, poslouchaly krásné pohádky, a peklo vánoční cukroví. Atmosféra prostě byla, tenkrát jsem to nechápal, ale cítil... duchovní.

Oldřich Pružina: Vánoce
Foto: Praha 10
Popisek: Vánoční strom

Ano, bylo v té době méně zboží než dnes, ale přesto dárky dělaly, jak se mi zdá, více radosti, než dnes bývá. Shon byl jistě také větší, než v běžné dny, ale proti dnešku diametrálně klidnější. Jakási vnitřní radost převažovala nad neklidem, aniž jsme si uvědomovali proč. Až jako dospělejší jsem teprve začal zkoumat, co Vánoce opravdu jsou, a k většímu pochopení uběhla ještě další doba.

Přišel převrat režimu 89´a všichni jsme vítali konec "materialistické" diktatury. Ale najednou, pozvolna, rok od roku, se začaly měnit Vánoce. Hlásné trouby reklam obchodníků začaly rušit klid, své lákání začínaly dříve a dříve před svátkem. Jak se lidé pomalu stávali bohatšími než dříve, tím více propadali konzumnímu vábení, a doba adventu se místo zklidnění stala honbou za co největším peněžním obratem. Odkudsi z cizích zemí k nám najednou přišel i na Vánoce Mikuláš (Santa Klaus), a navíc vystrojený jako zimní bytostný mužíček. A kde v tom všem křiku obchodníků (ne nepodobných kupcům na chrámovém nádvoří před Jeruzalémským chrámem) zůstala vzpomínka na skutečný původ Vánoc?

Přesto zatím ještě v naší zemi Vánoce jsou, a slaví se. V zemích na západ od nás došel však úpadek už tak daleko, že se zakazují vánoční symboly, vánoční trhy se přejmenovaly na zimní, zakazovány jsou výstavky betlémů, kříže... A to vše jen proto, aby se vyhovělo novodobým barbarským nájezdníkům vyznávajícím ideologii, která nemá dokonce už nic společného ani s Mohamedem, kterého se tito pomýlenci neprávem dovolávají.

Až tedy letos opět rozsvítíme stromeček, pamatujme na to, že ho příště už rozsvítit třeba nemusíme, pokud si neuchráníme svobodu, abychom mohli. Zrádné síly, které jsou v pohybu, o to usilují, a nepřátelé Vánoc pochodují každým dnem, aby zničili Evropu a všechny hodnoty, které vybudovala.

Je na nás, kolik nás bude, kteří budeme tyto hodnoty chránit.

Tak krásné a klidné Vánoce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…