Oldřich Rambousek: Evropská unie a státy v ní jsou obětí politicko-ekonomického hybridu

09.08.2015 7:33 | Zprávy

Skutečnost, že kapitalismus je do budoucna neudržitelný systém je všeobecně mezi intelektuálními špičkami známa již delší čas. Jeho přežitost na nás cení zuby na každém rohu a to ze směru ekonomického, společenského i sociálního.

Oldřich Rambousek: Evropská unie a státy v ní jsou obětí politicko-ekonomického hybridu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Některé západoevropské státy si uvědomují tíživost a postupnou neudržitelnost systému, což je následně vede k úpravám sociálních systémů, které mají ještě o nějaký čas prodloužit agónii kapitalismu. Nejedná se však o kroky systémové, ale účelové a do jisté míry populistické, nenesouc konečné řešení dilematu.

Dost možná se nyní stanu opět terčem agrese některých čtenářů, ale jsem přesvědčen o své pravdě dost pevně. Domnívám se totiž, že životaschopný model společenské a ekonomické přestavby lze najít v Číně.  Fakt, že Čína ekonomicky expanduje, musíme hledat v minulosti a to v období okolo roku 1975.  V této době pomalu začal v Číně společensko-politický posun z fáze socialismu k lidové demokracii, kde vedle sebe koexistují socialismus i kapitalismus pod politickou kontrolou právě lidové demokracie pod vedením komunistické strany Číny.  Z hlediska počtu členů KS Číny jde skutečně o lidovou demokracii. Dozajista má i Čínský model jisté nedostatky, ale jsem přesvědčen, že pozitiva jasně vítězí nad negativy, čehož dokladem jsou nejen statistická čísla Čínské ekonomiky, ale i fakt, že Čína je v situaci, kdy si může celou Ameriku klidně koupit. Čínští komunističtí představitelé naštěstí včas pochopili zcestnost socialistického modelu dle předlohy Sovětského svazu, který byl aplikován i v Československu a našli sobě vlastní cestu. Tato dnes přináší své ovoce. Dokonce Čínský model dokazuje i to, že kapitál lze společensky kontrolovat a řídit ve prospěch společnosti i když vzniká v ekonomické formaci soukromého kapitálu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček:  Co se to děje v Německu?

15:49 Ivo Strejček: Co se to děje v Německu?

Denní glosa Ivo Strejčka