Oleg Gubin: Potřebujeme se zbavit nejen prokorupční vlády, ale i vlivu finanční oligarchie

21.10.2011 21:21 | Zprávy

Dokonce i rádoby veřejnoprávní kanál ČT 1 informoval v hlavním vysílacím čase o pražské protivládní demonstraci, svolané odbory a nezávislými iniciativami na sobotu 22. října. Zprávu o demonstraci ovšem pohotově doplnil agenturním průzkumem veřejného mínění, podle kterého má demonstrace podporu jen necelých 25 procent veřejnosti. „Na náměstí Republiky tak pravděpodobně zůstane hodně volného místa," uzavřela zprávu hezká moderátorka.

Oleg Gubin: Potřebujeme se zbavit nejen prokorupční vlády, ale i vlivu finanční oligarchie
Foto: Redakce
Popisek: Demonstrace ProAlt

Zda bude v sobotním odpoledni prázdno či těsno, poznáme až na místě. Důležitější, než kdo všechno se demonstrace zúčastní je, s jakými požadavky kdo přijde. Základní požadavek - Zbavme se této vlády - je ovšem jasný předem.

Závažnější je otázka, co pak. Jistě, předčasné volby, ale ty samy o sobě ještě neznamenají základní systémovou změnu. Pod ní si představuji likvidaci absolutního vlivu bankovního sektoru. Dalo by se také říct likvidaci vlády finanční oligarchie, ale to je přece jen trochu ošklivé, tak se tomu říkalo za minulého režimu.

Nakolik je tento požadavek závažný, ukazuje se v současné krizi eurozóny. V médiích jsem objevil požadavek rekapitalizace bank. To považuji za zrůdnost nejvyššího řádu. Banky přece byly „rekapitalizovány" z peněz daňových poplatníků na celém světě už nesčetněkrát! Zlomit moc finančních oligarchů je životní nutnost, ale praktickou realizaci si neumím představit. Zestátnění té či oné zkrachovalé banky (jak o tom v Belgii uvažují v případě banky Dixie) je plivnutím do moře a v souhrnu to nakonec zaplatí zase jen daňoví poplatníci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…