Olena Stacenko: Ukrajinské Vánoce u babičky

26.12.2017 15:58

Každý rok jsme se zatajeným dechem a nadějí čekali na Vánoce, které se slaví 6. a 7. ledna. Stejně jako všechny svátky slavili jsme i Vánoce na vesnici se svou babičkou.

Olena Stacenko: Ukrajinské Vánoce u babičky
Foto: pixabay.com
Popisek: Dárky - ilustrační foto

Protože babička měla několik dětí, všichni pak přijížděli se svými dětmi k ní domů. Byla jsem nejmladší dítě ze všech. Celý dům byl námi naplněn. Hráli jsme si, učili se koledy a smáli se. Dospělí uklízeli dům a neustále nám tím překáželi. Podlaha byla posypána slámou, která pak všude lítala.

Na parapetě babička rozmísťovala betlém. Vytáhla krabici, postavila ji na dlouhou stranu, dala do ní slámu a ustlala v ní podlahu. Pak rozkládala loutky. Do jesliček položila panenku novorozence a kolem ní ležely figurky zvířat. Do horní části krabice připevnila hvězdu. Stáli jsme a dívali se na tento zázrak, jak všechno v rukou babičky ožívalo.

Když vyšla první hvězda na obloze, všichni se posadili u stolu, který byl pokryt bílým, vyšívaným, slavnostním ubrusem. Pod ubrusem ve čtyřech rozích byl česnek pro odstranění zlých sil. Na stole mělo stát 12 postních jídel, podle počtu apoštolů. Z nich bylo nezbytně několik typů vareniků: tašniček s bramborami,ukrajinské Vánoce zelím, s višněmi a podobně.

Ale hlavní a neměnné jídlo byla kuťa. V každém domě se vaří jinak. My jsme uvařili rýžovou kaši, přidali medovou vodu, mák, ořechy a sušené ovoce (hrozinky, meruňky, švestky). Část kuti jsme odebrali do jiné misky, kterou jsme s sebou vzali, abychom se podělili s našimi sousedy.

My děti jsme chodily od jednoho domu k druhému a zpívaly vánoční koledy. V každém domku už na nás netrpělivě čekali a štědře nás odměňovali: ořechami, sladkostmi i penězi. Věřilo se, že čím více dětí do domu přijde, tím více štědrý příští rok bude pro majitele.

Pak jsme se unavení, ale šťastní vraceli domů, kde byla vyhřátá pec a vše vonělo senem a mandarinkami.

Bylo to tehdy opravdu všechno tak šťastné, nebo jsem si ten pocit v sobě vymyslela? Nevím. Ale často se vracím do minulosti, abych pocítila chuť neomezeného a úplného, dětského pocitu štěstí.

Autorka je lékařka a zároveň studentka kurzu češtiny, České centrum Záporoží.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.