Ondřej Höppner: Volby v USA, nadnárodní prázdnota za kulisou demokracie

26.08.2015 20:19 | Zprávy

Ondřej Höppner zblízka zkoumá pozoruhodný fenomén americké politiky a vysvětluje, co může souboj Donald Trump - Hillary Clintonová přinést nejen rozkládajícím se zbytkům americké demokracie, ale i nám všem

Ondřej Höppner: Volby v USA, nadnárodní prázdnota za kulisou demokracie
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

Kdo si chce vsadit na výsledek prezidentských voleb v USA? Moje rada zní: Hillary Clintonová. Předvolební partie je rozehraná tak dovedně, že to může jinak dopadnout jen stěží. Mimochodem: kurz na Hillary je zatím 1:2, takže když vsadíme stokorunu vyhrajeme stokorunu.

Miliardář Donald Trump, podle předvolebních průzkumů favorit na prezidenta číslo dvě (první je Hillary Clintonová), dělá čest svému jménu. Ve svých vystoupeních působí dojmem komické animované postavičky, která žvatlá, co ji napadne - a současně je Trump i trumfem. Otázka zní: Opravdu je to takový tajtrdlík, nebo to jen hraje? Je trumfem koho? Republikánů? Demokratů? Nebo, jářku, sám sebe?

Mastodont mezi slůňaty

Pozice tohoto realitního makléře (majitele řetězce kasin, populární televizní postavy a šéfa několika soutěží miss) je v republikánských vodách, nichž hrál dosud prim bratr George Bushe Jeb, na první pohled jaksi nepatřičná. Jako by se předvolebním oparu zjevil ve stádu slůňat mastodont a teď se čeká, co bude dál. Povede je? Udupe? Opustí? Donald Trump znamená pro republikány naději i hrozbu současně.

To není člověk odnikud, je skutečný – vždyť ho známe z televize

Připomíná to situaci z roku 1992: Také tehdy jsme měli Clintona, Bushe a nevyzpytatelného miliardáře. Ross Perot tehdy nakonec získal v prezidentských volbách 18 procent hlasů, což byl nejlepší volební výsledek pro třetí stranu (tedy mimo demokraty a republikány) od roku 1915. Cíle Donalda Trumpa jsou však mnohem, mnohem vyšší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…