Ondřej Konrád: Břeclavské memento

26.05.2012 13:01

Břeclavský případ, ve kterém došlo tento týden k nejradikálnějšímu možnému obratu, může být sám o sobě těžko příspěvkem do takřečené „romské otázky“, se kterou si zatím žádná polistopadová vláda doposud nejen nevěděla rady, ale povětšinou dělala dojem, že se o nic podobného ani nesnaží.

Ondřej Konrád: Břeclavské memento
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Břeclavi proti údajnému romskému násilí
reklama

Ale přinejmenším může kauza vést v budoucnu k mírné opatrnosti jak některá média, tak o osoby působící ve veřejném prostoru. A příliš nedbající lidové moudrosti, která říká, že je lépe nejprve dvakrát měřit, než se pustit do řezání. Toho se totiž v kauze Břeclav skutečně držel málokdo a ani seriózní média si nekladla vlastně žádné otázky.

Ačkoli se to od počátku zdálo dost divoké, aby kvůli nevyslyšené žádosti o cigaretu došlo k tak brutálnímu útoku tří dospělých mužů na jediného ještě chlapce, že mu musela být odejmuta ledvina. To by totiž znamenalo, že se v Břeclavi takřka nedá vystrčit nos z domu. Čemuž ale zase nic do té doby nenasvědčovalo. I když tu asi nějaké potíže místní Romové působí.

Nicméně hochem vymyšlená historka, která měla zakrýt jeho krajně riskantní chování, při němž mohl snadno přijít o život (podle poslední výpovědi předváděl jakési cviky či figury na balkónu v osmém patře a při pádu se zachytil zábradlí o podlaží níž), mohla doslova zapálit požár. Neboť, jak známo, vážné zranění hodil na romskou bojůvku.

Jenomže s tím, co nyní víme, se vynořuje relativně dost otazníků. Nad prací místní policie, ale i lékařů, protože člověk tak zmlácený, že mu musí být odoperován podstatný orgán, by přece musel podle síly předpokládaného útoku také vypadat a odborníci by to měli poznat. Zvlášť vzhledem k tomu, jakou hysterii chlapcova verze rozpoutala a co z ní mohlo docela snadno vzejít, se zdá, že tu bylo leccos zanedbáno. I když někdo v řadách policie pochybnosti asi začít mít musel, když nakonec vyšetřovatelé zjistili pravdu. Mimochodem – v jedné chvíli hoch začal říkat, že šlo o konflikt kvůli kvalitě lehké drogy, kterou Romům prodal, a to už bylo nutno začít střihat ušima.

Matka chlapce (podle jména asi ukrajinského původu, což je ovšem vedlejší), se pak ve čtvrtek břeclavským Romům omluvila. A také vrátila sto tisíc korun, které jí – respektive postiženému hochovi – věnoval populární zpěvák Michal David. Zřejmě do té doby také nepochybující, jako ultrapravicový politik Tomáš Vandas, který před měsícem na dvoutisícové hrubě proti-romské demonstraci sbíral body pro své tažení za funkcí prezidenta. Rozjetým skinheadům museli tehdy policejní těžkooděnci zabránit ve vniknutí do břeclavských ulic obývaných romskými rodinami.

Na patnáctiletého hocha se asi příliš zlobit nelze, za svou hloupost také zaplatit krutou daň. A snad si neuměl představit, že by svedená vina na Romy mohla způsobit takřka pogromovou náladu. A můžeme ovšem jen doufat, že lživá verze pocházela skutečně čistě jen z jeho hlavy.

Stejně pak také v to, že se z blamáže poučí média, jak už řečeno v úvodu. Ta se totiž na vývoji, který mohl mít tragický efekt, tentokrát podílela značně neprofesionální a senzacechtivou prací, a byl kvůli tomu dokonce podán podnět etické komisi při novinářské syndikátu. A drbat se na hlavě může vůbec kde kdo. Včetně přerovského starosty, který také na chvíli podlehl davové psychóze. I když pak zase byl nešťastný z toho, že do města napochodovali neonáckové.

Případ, snad v něm už k žádné otočce nedojde, je zkrátka a dobře varovný, a tedy snad přece jen užitečný. A mohl by dostat pod určitý tlak i Nečasovu vládu, která má v romské problematice značné rezervy. Což je pouhý eufemismus pro lakonické vyjádření dojmu, že kabinet v tomto směru zkrátka nedělá skoro nic. 

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rozhlas.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: I mezi multikulturními aktivisty jsou vítězové a poražení

13:21 Petr Hampl: I mezi multikulturními aktivisty jsou vítězové a poražení

Glosy Petra Hampla