Ondřej Konrád: Kafe s rumem na nádraží? Radši ne!

14.09.2012 10:45 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Pět set nekolkovaných láhví s podezřelým obsahem a tisíce falešných etiket nalezených v garáži na zlínském sídlišti, hospitalizovaný pacient z Jižních Čech, láhve pravděpodobně metanolem kontaminované i v Příbrami a v Praze, úvahy o možném úplném zákazu čepování tvrdého alkoholu. A především: do uzávěrky tohoto pořadu osmnáct mrtvých. Bohužel s výhledem, že se bilance v příštích hodinách a dnech ještě zhorší.

Ondřej Konrád: Kafe s rumem na nádraží? Radši ne!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vodka "velejemná"

Přestože už lékaři dovedou otravu včas rozeznat a vědí, jak při léčbě postupovat. Ale vzhledem k tomu, že nemalá část konzumentů nejlevnějších likérů žije zcela na okraji společnosti, nemusí k nim vůbec dorazit ani varování před hrozbou. A v jejich apatickém prostředí se může snadno stát, že lékařská pomoc přijde pozdě.

Vidina, třeba až několika desítek obětí je hrůzná a snad se také nenaplní, momentální počet je přece až až. Děsivé jsou ovšem také poznatky, které nyní vyplouvají na povrch. Například, že se ve stánkovém prodeji běžně nalévaly nápoje z mnohalitrových plastikových nádob. Dozvídáme se také o existenci řady malých likérek, operujících podle všeho jaksi v přítmí, více méně bez soustavné kontroly příslušných úřadů. A že podíl nelegálních tekutin v celkovém objemu prodeje se pohybuje kolem dvaceti procent. Což je ovšem závratné číslo a pokud má skutečně každý pátý „panák“ nejasný původ, pak zřejmě budou muset padat odpovědné hlavy. Jak už tomu ovšem bývá, teprve když nastane katastrofa, jakou nynější momentální metanolová „epidemie“ nesporně je. 

Co se ovšem prodává celá léta ve stáncích a různých zapadlých sídlištních večerkách či malých výčepech, toho si mohly úřady jistě dávno všimnout. Občas také tu a tam nějaké pokuty rozdaly, ale jinak se nedělo skoro nic. Dokud lidé neumírali, nikdo se nad původem alkoholu příliš netrápil. A navíc je dobře představitelné, že se producenti větších objemů nelegálních lihovin jistili správně umístěnými úplatky. Třeba i o tom se něco brzy dozvíme.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dřív prezidenti na summit NATO jezdili

A byli to i prezidenti z jiného tábora než vládního. V čem je to teď jiné? A o čem se tam vlastně rozhoduje a rozhoduje se tam o něčem, jakože by prezident mohl třeba svou účastí rozhodnout o něčem, co vláda nechce?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

9:39 Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

Výzva poslancům Poslanecké sněmovny ČR.