Ondřej Konrád: Limonádový Joe aneb Žádné hlášky na objednávku

26.10.2014 10:02 | Zprávy

Před lety si české tiskoviny zvykly akcentovat údajně zábavné části dialogů nových filmů, distributory dodávaných obyčejně už před premiérou. Některé takřečené „hlášky“ mohly být sice jakž takž vtipné, ale snaha je dopředu vtlouci divákům do hlav působila protivně. Trend zřejmě vzešel z vět diváky přirozenou cestou opravdu osvojených.

Ondřej Konrád: Limonádový Joe aneb Žádné hlášky na objednávku
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Do běžné řeči se už tehdy samy od sebe dostaly věty z filmu Knoflíkáři: „To neřeš“, „Po ničem nepátrej“, anebo „Neživíš, tak nepřepínej“. Ale stavět úspěch na klopotně vymýšlených hláškách, které zřejmě producenti po tvůrcích vyžadovali, bylo pošetilé. Však Petr Zelenka, režisér i scénárista Knoflíkářů jistě netušil, jak a čím se trefí a nemohl kalkulovat s průnikem replik do každodenního slovníku. 

Fenomén hlášek, což je termín krajně nepěkný, ovšem existoval odedávna. Řada jich v hovorové mluvě přežívá z filmů s Vlastou Burianem („Poďte si pro mně!“, „Liguére!“ „To je hadice!“, „Doufám, že důvěru ve mně kladenou nezklamete“), nebo s Oldřichem Novým (samozřejmě „Zavřete oči, odcházím.“). Ale vůbec nejvíc jich do jediného snímku vměstnal Jiří Brdečka, autor libreta Limonádového Joea aneb Koňské opery. Původně šlo ovšem o povídkový seriál, vycházející v týdeníku Ahoj na neděli koncem války, za níž ještě měla ohromý úspěch dramatizace dílka divadlem Větrník.

V rozkošné parodii na rodokapsové kovbojky (Brdečka ale historii Divokého západu miloval a studoval), padá jedna drobná perla za druhou. A zlidovělo jich neuvěřitelné množství. Co chvíli některou zaslechneme: „Já se vrátím. A se mnou přijde zákon“, „Suprcloumáka!“, „Kakaová skrvna velikosti mexického dolaru“, „Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství“, „To je on, mého srdce šampion“, „Já jsem totiž tuplovanej kruťas“, nebo „Prohrál jste, saláte“. Má oblíbená je i „Matičko, tvá dceruška bude ženuškou synáčka továrníčkova“. A výčet by mohl pokračovat dlouho, bezmála by se dal odrecitovat kompletní scénář. 

Tento měsíc je to půl století, co „Limonádník“ vstoupil vítězně do kin. Od té doby ho i díky přečetným televizním uvedením a na DVD musely vidět milióny lidí. Mnozí z nich možná víc než desetkrát. A s chutí se u něho pobaví znovu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…