Na středeční tiskové konferenci označil někdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek šéfa olomouckých státních zástupců Iva Ištvána za „škůdce demokracie“ a nepřímo vyzval svou nástupkyni ve vládě Helenu Válkovou, aby jej odvolala. A lídr občanských demokratů Petr Fiala hovořil o pokusu kriminalizovat politické jednání. Jak už řečeno, překvapením to být nemůže. ODS se nadto opírá o výklad pojmu poslanecké imunity podle Nejvyššího soudu, jenž ji chápe dosti široce. Což se ukázalo nejen v této kauze, když byli obvinění zbaveni někdejší zákonodárci Tluchoř, Fuksa a Šnajdr, ale také u známého případu Víta Bárty a Jaroslava Škárky. A ODS hájí bývalého předsedu a je v této věci citlivá, neboť jejím prostřednictvím defakto padla Nečasova vláda a strana zahájila sestup z politického výsluní.
Zajímavé ovšem na zmíněném vystoupení před novináři a na televizních obrazovkách bylo to, že si je Fiala sice vědom neetičnosti výměny mandátů získaných od důvěřivých voličů za lukrativní posty ve státních podnicích, ale zároveň vyhrazuie politikům jakési snad skoro „zvykové právo“ na takové jednání. Přičemž od politikou dosud „neušpiněného“ a renomovaného vysokoškolského pedagoga, který míní pozvednout ODS z příslovečného prachu bychom spíš čekali, že přinejmenším řekne: zpětně by neměl být Nečas kriminalizován, ale v budoucnu by k takovým „kšeftům“ docházet nemělo. A vyjádřit spíš uspokojení nad tím, že se případ dostane k soudu a nechť tedy ten sdělí, zda šlo o korupci či nikoli. A ODS se zlobí také na to, že Nečas mohl být obviněn skrze vyhlášku ex-ministryně spravedlnosti Marie Benešové, podle níž se případem smí zabývat olomoucké zastupitelství, přesto že kauza náleží věcně do Prahy. Válková, jak řekl poslanec Marek Benda, má prý vyhlášku zrušit. Jestliže tak neučiní, ODS podá stížnost Ústavnímu soudu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz