Ondřej Konrád: Smysl pro spravedlnost není udávání

23.11.2012 13:59

Mluví-li momentálně média o „antidiskriminačním zákonu“ a míní-li tím návrh předložený vicepremiérkou Peake a právě dnes schválený vládou, vzniká z toho mírný zmatek.

Ondřej Konrád: Smysl pro spravedlnost není udávání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Libor Michálek se stal společným kandidátem Strany zelených, České pirátské strany a KDU-ČSL do senátních voleb

Takřečený antidiskriminační norma byla totiž už před časem přijatá a týkala se nepřípustného chování k zaměstnancům, kupříkladu sexuálního obtěžování, různého pronásledování a podobně. Zatímco Nečasův kabinet nyní posílá do sněmovny toliko novelu, která by měla chránit také osoby upozorňující na korupční praktiky.

Stačí připomenout nejznámější příklady neochráněných: bývalé úřednice znojemské radnice Renaty Horákové, která přišla o místo, když odmítla podepsat pro město nevýhodné smlouvy, dále rovněž vyhozeného právníka ministerstva vnitra Ondřeje Závodského, jenž upozornil na neprůhledné zakázky, a především Libora Michálka, někdejšího ředitele Státního fondu životního prostředí. Ten, jak známo, upozornil, že po něm žádá asistent tehdejšího resortního ministra Pavla Drobila, aby vyvedl z fondu obrovské částky určené – snad – pro černý fond ODS. Což Michálka také stálo místo.

Všechny tři následně ocenil Nadační fond proti korupci, a mediálně známý Michálek dokonce před nedávnem uspěl v senátních volbách. Ale paní Horáková, která druhdy prožívala doslova hrozné věci, jež se ještě budou řešit soudně, se už na své místo nevrátila, ani když se vedení znojemské radnice změnilo, neboť její funkce byla mezitím zrušena.

Proč novelizovat antidiskriminační zákon, je tedy celkem jasné: ty, kteří projevují značnou osobní statečnost, musí stát chránit. Ledaže by mu vyhovovalo, aby se ve stopách Michálka a dalších už nikdo napříště nevydával. To by se sice jistě řadě politiků na různých správních stupních nejspíš zamlouvalo, ale doufejme, že jejich zájmy nevezme sněmovna v potaz. Byť ministři upozorňují, že je třeba předlohu ještě zpřesnit. Na což bude dost prostoru během projednávání v parlamentních výborech.

Zatím jen ve zkratce řekněme, že podstatou předlohy je toto: výpověď by neměl dostat nikdo proto, že oznámil trestnou činnost. Což ovšem neznamená, že by vynalézavý zaměstnavatel nepřišel na nějaký důvod k vyhazovu čistě zástupný, například reorganizační. Ale měl by to mít přinejmenším podstatně těžší. A to by přece jen mohlo dodat odvahu těm, kdo zatím z existenčních důvodů tiše přihlíželi rozličným rozkrádáním veřejných peněz. I když nelze od zákona čekat zázraky v protikorupčním úsilí, jistý krok dopředu jistě představuje.

A doprovází ho ovšem dva paradoxy. Za prvé ten, že zákon posvětila tatáž vláda (třebaže personálně už dost proměněná), za níž byl odvolán ředitel Michálek. A to v časech, kdy se koalice zaklínala bojem proti korupci skoro dnem i nocí. Dnes o něm zdaleka tolik nemluví, zato se ovšem přece jen začalo něco dít. Pozoruhodné a rovněž paradoxní ovšem je, že proti normě mají námitky odbory.

Podle nich se totiž vláda snaží převést svoje povinnosti na řadové zaměstnance, kteří ale mají – opět zjednodušeně – přece jen čistě pracovat a do ničeho se neplést. Což zní dost povědomě, právě tohle přece chtěl od pracujících totalitní režim. Jistě, už bylo řečeno, že novela antidiskriminačního zákona nemůže být zázračným lékem a nahradit laxnost příslušných úřadů. Přesto by se člověk naivně domníval, že právě odbory, stále hovořící o rozkrádání státu, jak jsme to slyšeli také minulou sobotu na pražské demonstraci, by měly iniciativu k ochraně těch, kdo už právě nechtějí trestným činům mlčky přihlížet, jen a jen vítat. Ale vedoucí právního odboru Českomoravské komory odborářských svazů Vít Samek hovoří o návodu k udávání. Zřejmě se domnívá, že je neetické, a dokonce zavrženíhodné, když kdosi řekne, že to a to je prachobyčejná zlodějna.

Takřečený „whistleblowing“ ale samozřejmě žádné udávání není. Odboráři by si v tom měli udělat jasno, a ne ty statečné mezi námi odrazovat. To doposud přece dělali oněmi rozdávanými výpověďmi právě ti takřka všemocní. Vůči nimž ale odbory jinak vedou lítý boj. Snad to lépe pochopí, až se o čerstvé novele rozběhne širší diskuse.  

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rozhlas.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…