Jiní zase namítají, že pracovitost sama o sobě hodnotu neznamená. Neboť úspěch si může – a v minulosti jsme toho byli svědky – důsledně odpracovat i subjekt s cíli monstrózními. Jinými slovy, vedoucími následně třeba až k totalitě. Jedni i druzí ovšem svorně nepovažují vstup českých Svobodných za obecné ohrožení.
Tak či tak, hlavním důvodem zisku přes pět procent hlasů je zřejmě skutečně ona pracovitost. Mach a jeho kolegové se nenechali odradit předcházejícími prohrami, a překousli i to, že se od nich už před lety odvrátil Václav Klaus, s jehož libertiánskými názory a pohledem na Evropskou unii Svobodní od svého vzniku souzněli. A dnes se mohou opírat o příznivce především mezi částí českého studentstva, vyhraněně skeptické vůči evropské integraci.
Na prvý pohled se může zdát, že jeden mandát mezi sedmi a půl sty evropských poslanců je pouhým zrnkem v písku. Ale Petr Mach bude na půdě europarlamentu v těsném kontaktu s blízkými stranami, což je pro Svobodné samozřejmě cenné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz