Ondřej Kosina: Latinská Amerika o přítomnost NATO nestojí

01.02.2017 11:50 | Zprávy

Venezuelské ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení nad oznámením kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose ohledně prohloubení vojenské spolupráce s NATO. Caracas to považuje za ohrožení bezpečnosti a míru v regionu a rozhodnutí, které je v rozporu s rolí Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC), jehož je Kolumbie také členem.

Ondřej Kosina: Latinská Amerika o přítomnost NATO nestojí
Foto: Archiv Ondřeje Kosiny
Popisek: Ondřej Kosina

Kolumbie – trojský kůň NATO v Latinské Americe?

Santos oslavoval nedávno uzavřenou dohodu s NATO a připomněl své zásluhy na navázání vztahů se Severoatlantickou aliancí před devíti lety, tedy v době, kdy působil jako ministr obrany ve vládě exprezidenta Alvara Uribeho. V roce 2013 Kolumbie podepsala s NATO v Bruselu memorandum o spolupráci za účelem potírání organizovaného zločinu a obchodu s drogami. Venezuela však důrazně oponuje vměšování NATO do záležitostí latinskoamerického subkontinentu i s ohledem na to, že podobné záležitosti mají být řešeny na platformě již existujících regionálních organizací jako je CELAC nebo UNASUR, které sdružují všechny latinskoamerické resp. jihoamerické země. Navíc se jedná i o porušení principů Hnutí nezúčastněných, které explicitně zakazuje členským státům utvářet vojenské aliance. Obavy Venezuely jsou oprávněné vzhledem k roli, jakou NATO v minulosti sehrálo při změně režimů v některých zemích, jejichž politika nebyla po vůli USA.

V. summit CELAC 24. – 25. ledna 2017

Země CELAC na lednovém summitu v dominikánské Punta Cana vyjádřily solidaritu s N. Madurem ve věci odmítnutí vládního nařízení bývalého amerického prezidenta B. Obamy označující Venezuelu za „mimořádnou bezpečnostní hrozbu“. Ministři zahraničí 33členného uskupení tak učinili podpisem pod deklarací v závěru summitu. Venezuelský ministr zahraničí Delcy Rodríguez apeloval na Washington, aby normalizoval vztahy s jeho zemí. Kromě venezuelské otázky byla proklamována podpora levicovým vládám v Nikaragui a Salvadoru, odmítnuta přítomnost NATO v Latinské Americe a požadováno ukončení okupace Haiti vojsky OSN. Diplomaté podpořili vatikánské zprostředkování rozhovorů mezi venezuelskou vládou a pravicovou opozicí. Papež František, který pochází z Argentiny, jistě může být dobrým mediátorem při řešení sporů v této části světa. Mezi další body agendy summitu patřila i diskuse o regionální spolupráci a dopadech zahraniční politiky Trumpovy administrativy. Konkrétně se diskutovala následující témata: americká blokáda Kuby, vrácení základny Guantánamo Kubě, jaderné odzbrojení, spor o Falklandy-Malvíny, regionální integrace, hospodářská, sociální a kulturní politika, migrace, technická spolupráce atd.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…