Ondřej Mrázek: Atomová achillova pata

24.08.2013 7:34 | Zprávy

Jsou americké jaderné reaktory bezpečné před útokem teroristů? Jak se to vezme. Poté, co na veřejnost pronikly závěry Pentagonem objednané studie Institute Nuclear Proliferation Prevention Project, vznikla v kolébce demokracie za Velkou louží panika.

Ondřej Mrázek: Atomová achillova pata
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Vyšlo totiž najevo, že propočty dostatečné ochrany před případným útokem teroristů stojí a padají s absurdními předpoklady a kritérii tvůrců bezpečnostních koncepcí. Jako třeba, jestli budou teroristé tři, jestli jich bude pět, nebo – nedej bože! - ještě více. Skoro třináct let po hromadném únosu dopravních letadel a koordinovaném útoku devatenáctičlenné skupiny teroristů na manhattanská dvojčata a washingtonský Pentagon je to na pováženou.

Co tedy studie vědců z univerzity v texaském Austinu, vypracovaná na zakázku pro americké ministerstvo obrany, která vzbudila takový poprask, vlastně zjistila? Zjednodušeně řečeno asi tolik, že ochrana 107 amerických civilních reaktorů stojí za starou belu. Anebo jinak: že navzdory drakonickým protiteroristickým zákonům, přijatým v USA po 11.9.2001, které stáhly opasky demokratických svobod Američanů na historicky nejtěsnější orwellovskou dírku, jsou americké jaderné reaktory bezpečné asi jako nahá kráska, která zabloudila na základnu sexuálně neukojených vojáků US Navy.

Nejsnadnějším cílem teroristického útoku by se podle studie mohlo stát jedenáct reaktorů, z nichž osm se přímo nabízí k útoku z moře a u tří se jaksi úplně pozapomnělo na ochranu před případným útokem podobným tomu z před třinácti let. Tisková zpráva univerzity ke studii připomněla, že teroristé, kteří v září 2001 útočili unesenými letadly, uvažovali už tehdy i o útoku na jaderný reaktor v New Yorku. Akutní ohrožení představují tři výzkumné reaktory (jeden z nich v Marylandu pouhých 24 mil od Bílého domu!), které fungují na vysoce obohacený uran, z něhož by teroristé snadno vyrobili atomovou bombu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Ondřej Mrázek - profil

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

17:44 Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

Prázdniny a dovolené jsou obdobím, kdy má člověk příležitost obvykle častěji cestovat po naší zemi a…