Ondřej Ryčl: Nejde o Němce, jde o Rusy

07.11.2013 10:00 | Zprávy

Už je to pár týdnů, co se v polském Gdaňsku nakrátko objevil artefakt v podobě sousoší znázorňujícího ženu znásilňovanou rudoarmějcem. V českých médiích následovalo několik reakcí a komentářů k této umělecké performanci.

Ondřej Ryčl: Nejde o Němce, jde o Rusy
Foto: pravybreh.cz
Popisek: Sousoší v polském Gdaňsku

Ve všech těchto českých reakcích ovšem došlo k nesprávnému pochopení celé věci – ta žena je u nás považována nějak automaticky za Němku. Neznám sice žádné vyjádření autora sousoší, ale vzhledem k tomu, že pravidelně sleduji  dostupná polské média, vím naprosto jistě, že dotyčná nepředstavuje Němku, ale Polku. Vyplývá to z reakcí právě v polských médiích – někteří to komentují tak, jiní jinak, ale vždy je zřejmé, že jde o Polku. Zároveň je to, bohužel, v souladu s historickými reáliemi.

Tato mýlka či nedorozumění krásně dokládá rozdíl běhu dějin a následné společenské atmosféry u nás a v Polsku. České kulturní prostředí má tendenci toto umělecké dílo vykládat jako protest proti válečnému násilí na civilistech jako takovému a – zřejmě v rámci u nás tak silné veřejné diskuse o odsunu Němců z českého pohraničí – zvláště proti násilí na německých civilistech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pravybreh.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.