Otázka pro prezidenta Vladimíra Dlouhého: Z čeho jste zklamán?

03.05.2017 15:14

Pane prezidente, v květnu vám končí  vaše první funkční období prezidenta  HK ČR, kdy nejen pro Vás nastává čas bilancování a tudíž se nabízí otázka : "Z čeho máte  jako  končící prezident HK radost, resp. co se Vám  za uplynulé tři roky podařilo a nepodařilo, z čeho jste  zklamán a co vidíte jako hlavní úkol pro prezidenta příštího ?"

Otázka pro prezidenta Vladimíra Dlouhého: Z čeho jste zklamán?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

V posledních třech letech jsme uspěli při stabilizaci HK po jejím nepříliš šťastném předcházejícím období. Stali jsme se respektovanými partnery vlády, parlamentu, partnerských organizací i odborů při diskuzi hospodářské politice vlády. Zamezili jsme či aspoň zmírnili řadu nedostatků hospodářské politiky vlády a postavili se proti některým pro podnikatelskou sféru škodlivým krokům. Bylo to především díky činnosti HK ČR v oblasti připomínkování legislativy (jen loni jsme připomínkovali asi 300 domácích a 80 zahraničních legislativních norem) a našeho aktivního působení mezi poslanci a senátory, ale i díky sérii našich pravidelných pracovních schůzek s premiérem Sobotkou a řadou ministrů.

Pokročili jsme také v integraci struktury Komory směrem ke zvýšení její akceschopnosti i v rozšiřování členské základny. Ve třetím roce mého prezidentského období jsme vytvořili a uvedli do chodu platformu spolupráce s cechy, asociacemi a sdruženími, tedy oborovou, respektive živnostenskou částí Komory; vznikla pracovní skupina Řemesla, jejíž vytvoření uvítal a v listopadu 2016 veřejně podpořil prezident republiky Miloš Zeman. Následně jsme mezi našimi členskými organizacemi uvítali řadu nových členů, namátkou například Společenstvo uměleckých kovářů. Jen podotknu, že celkem bylo ve volebních období 2014 až 2016 přijato 24 nových společenstev.

Podařilo se nám také – a podotýkám, že na základě velkého úsilí mého i našich viceprezidentů - doslova vydupat ze země sérii Krajských exportních konferencí, zaměřených zejména na malé a střední exportní podniky, které nemají přístup k potřebným informacím. Z oblasti významných nových produktů a služeb pro firmy připomenu naše převratné řešení pro hlídání povinností vůči státu s příznačným názvem PES (Právní elektronický systém s podtitulem Zbraň proti byrokracii či Povinnosti Efektivně a Snadno) a dále naši novou platformu pomoci podnikatelům se zvládáním nástrah spojených se zavedením elektronické evidence tržeb (web HK ČR s názvem EET ano, ale).  

Mám samozřejmě radost také z toho, že se nám podařilo obnovit krásnou a významnou tradici oceňování významných podnikatelských a společenských subjektů a osobností. Trochu neskromně připomenu, že loňský ročník udělování Merkurových medailí a Vavřínů se dokonce stal jednou z hlavních mediálních událostí. Podobně jako exportní galavečer Roztáčíme kola exportu, který se konal již dvakrát, a to pod záštitou předsedy Senátu v historických prostorách Valdštejnského paláce.

Co se mi nepodařilo, z čeho jsem zklamán? Především se dosud plně nepodařilo zajistit transparentní a dlouhodobé finacování činnosti všech složek HK ČR. Určitý dluh vidím i v tom, že zatímco HK se zdá být atraktivní pro cechy, asociace a společenstva, jsme stále málo atraktivní pro jednotlivé podnikatele a malé a střední podniky z pohledu regionálních struktur. Mám stále větší pocit, že to je dáno naší schopností lépe reprezentovat (možná rovnou řeknu lobovat za) společenstva a že jednotlivé firmy, především ty menší a střední, se ptají, co jim členství v HK přinese. Tady vidím snad největší dluh.

Zklamán jsem také z rozdílu mezi slovy a skutku ze strany vlády. Všichni – politici, ministři, poslanci – nás ústně ujišťují o své podpoře a pomoci. Má-li však dojít ke skutkům, až příliš často se najdou důvody (především mezi úředníky ministerstev) proč ten či onen, pro HK palčivý problém nelze řešit.

Jako úkol pro dalšího prezidenta vidím obecně a možná dost omšele řečeno pokračování boje za zlepšování podnikatelského prostředí. Vláda v posledních třech letech pro podnikatele nic neudělala. Naopak jim dala řadu „dárků“ třeba v podobě kontrolního hlášení DPH a dalších nových administrativních opatření, která obtěžují a přinášejí podnikům náklady; navíc se všechno neustále mění – zákony, nařízení vlády, vyhlášky. K tomu se zhoršil přístup státních úředníků, zaměstnanci finančních úřadů počínaje a kontrolory různých inspekcí konče. Tito zaměstnanci státu, placení z daní odváděných podnikatelskou sférou, se málem netají tím, že v majitelích podniků i v OSVČ vidí už ze samé podstaty podnikání nepoctivce.

Dále jsem přesvědčen o tom, že by i příští prezident měl stejně jako já navštěvovat co nejvíce regiony . Nejen kvůli získávání informací o tom, kam je třeba napřít síly na centrální úrovni a získávání know-how z regionů, které lze využít pro ostatní části členské základny, ale také ve snaze napomoci větší integraci komorových struktur. Protože, jak známo, v jednotě je síla. A Hospodářská komora ČR potřebuje posilovat. Zatímco první mé volební období jsem z hlediska HK ČR považoval především za stabilizační, druhé období budu považovat – budu-li zvolen – za rozvojové.

Vladimír Dlouhý

Vychází v rámci mediální spolupráce s magazínem TEMA, který vydává Okresní hospodářská komora Most. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Chystáte se na volby? Doufáte ve změny? Nedoufejte!

21:37 Oldřich Rambousek: Chystáte se na volby? Doufáte ve změny? Nedoufejte!

Máme poměrně širokou paletu politických stran či hnutí, které si můžete při demokratických volbách v…