Otázka týdne z VZP XIV.

06.04.2016 15:49

Má pacienta s cukrovkou ošetřovat jeho praktický lékař, nebo vždy diabetolog? Dojíždím stále na kontroly na diabetologii, i když už jsem prakticky bez problémů a mám jen někdy mírně zvýšenou glykémii.

Otázka týdne z VZP XIV.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ústředí VZP v bývalém hotelu Flora

Pacienta s diabetem 2. typu, který nemá žádné komplikace, by měl sledovat jeho praktický lékař. VZP podporuje to, aby v ordinacích praktických lékařů byla – v rámci komplexní péče o registrované pojištěnce – zajištěna též péče o nekomplikované diabetiky 2. typu. Pak mohou mít specialisté větší prostor a čas věnovat se léčbě diabetiků 1. typu a těžších případů diabetiků 2. typu. Výkon pro péči o nekomplikovaného diabetika 2. typu proto VZP praktickým lékařům hradí nad rámec kapitační platby a mají také možnost provádět sledování hladiny glykovaného hemoglobinu přímo ve své ordinaci bez nutnosti odesílat pacienta na vyšetření do laboratoře.

Praktický lékař má samozřejmě navíc možnost kdykoli během péče o nekomplikovaného diabetika 2. typu daného pacienta odeslat ke konzultaci nebo kontrolnímu vyšetření ke specialistovi –diabetologovi.

VZP vnímá péči o diabetické pacienty jako jednu ze svých priorit, především s důrazem na primární a sekundární prevenci onemocnění. Základem jsou preventivní prohlídky u praktických lékařů, při nichž je v 18 letech a následně pak po 40. roce věku ve dvouletých intervalech prováděno zjišťování glykémie (hladiny cukru v krvi); u těhotných žen je povinnou součástí doporučených postupů provedení orálního glukózového testu. Na správné provádění preventivních prohlídek klade VZP velký důraz – nejen, že jsou hrazeny praktickým lékařům nad rámec kombinované kapitačně-výkonové platby, ale jsou i bonifikovány.

VZP samozřejmě plně hradí všechna potřebná indikovaná vyšetření i léčbu diabetických pacientů v ordinacích specialistů – oftalmologů, nefrologů, internistů, kardiologů a dalších, a tuto léčbu nijak nelimituje. Všechny potřebné léčivé přípravky jsou v systému veřejného zdravotního pojištění při dodržení pravidel pro jejich úhradu dostupné jak specialistům – diabetologům, tak i praktickým lékařům. Jenom zdravotnické prostředky jako glukometry, diagnostické proužky na stanovení glukózy, aplikátory inzulínu, injekční stříkačky a jehly, inzulínové pumpy a další pomůcky musí předepisovat diabetolog, a ten také má pacienty, kteří je potřebují, ve své péči.

Připomenut můžeme, že v letošním roce opět mohou diabetici, kteří jsou klienty VZP, získat finanční příspěvek např. na prostředky k dezinfekci kůže, na nákup diagnostických či testovacích proužků aj. Tento příspěvek mohou čerpat jak děti, tak dospělí – více informací najdete na www.klubpevbehozdravi.cz.

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: VZP

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.