Pavel Čurda: Revoluční financování startupů davem? Angel investorem může být v USA každý

01.10.2013 14:59 | Zprávy

Nedávné změny v zákonech otevřely startupům registrovaným v USA nové možnosti, jak získat peníze prostřednictvím tzv. equity crowdfunding. První pokusy už za sebou mají jak české firmy, tak investoři.

Pavel Čurda: Revoluční financování startupů davem? Angel investorem může být v USA každý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

A je to tady – revoluce ve financování startupů a začínajících firem. Firmy registrované v USA mohou nyní jednodušeji získávat peníze i od drobných investorů. Těm se zase otevírá možnost chytře investovat i menší částky, klidně už od 1 000 USD. Například tak, že kopírují investice těch nejlepších a nejznámějších. To, co dříve bylo doménou VC (venture kapitál) fondů – investice do firem v rané fázi – se otevírá všem.

Novou cestu otevřel tzv. equity crowdfunding, tedy investiční model, ve kterém může kdokoli získat za vložené peníze podíl ve firmě. V USA je tento způsob financování možný od dubna 2012. Teprve čerstvá úprava ale startupům umožňuje o tom, že shánějí peníze, veřejně informovat. A právě to posouvá tento model na úplně jinou úroveň: angel investorem může být každý (akreditace je ovšem stále nutná).

„Angel“ je investor, který vkládá peníze do začínající firmy. Dostane za to akcie, podíl ve firmě anebo tzv. convertible debt – tedy možnost „konvertovat dluh“ (peníze, které startupu půjčil) do akcií při dalším kole financování, většinou s nějakou pěknou slevou. Tedy – pokud se firmě daří….

Na změnu legislativy netrpělivě čekalo hodně investorů a startupů. Například Tim Ferriss (autor knih 4-Hour-Work-Week a angel investor do Evernote, Twitter, Uber, atd.) hned v první den, kdy změna začala platit, vyzval své fanoušky, aby investovali do stastupu Shyp (fastest and easiest way to ship packages), který se mu líbí. Sám vložil 25 000 USD a od zakladatelů dostal alokaci na syndikát na celkem 250 000 USD v investičním kole. Během pár hodin bylo „naraisováno“. O Shyp se zajímal také například investor a majitel Shipito.com John Vanhara.

Přes první úspěšné pokusy zatím na equity crowdfunding panují různé názory. Někdo si třeba myslí, že jde jen o moderní formu hazardu. Jiný varuje před katastrofickými dopady spojování nezkušených začínajících podnikatelů s nezkušenými investory. Převažují ale názory, že demokratizace financování začínajících firem má velkou budoucnost a mohla by pomalu nahradit VC (venture capital) fondy investující do startupů. V diskusích se začíná objevovat termín „social venture capital“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Politici z ODS prosazují jihočeský „Manhattan“ v blízkosti přírodní rezervace!

8:45 Alena Maršálková: Politici z ODS prosazují jihočeský „Manhattan“ v blízkosti přírodní rezervace!

Městečko pro dva tisíce lidí uprostřed polí nemá návaznost na žádnou zástavbu!