Pavel Foltán: Goethe, Napoleon, Senát, Sněmovna, volič

08.04.2021 10:18 | Zprávy

Zhruba tak někdy z podzimu roku 1992 mi můj přítel a ctěný kolega Karel Kryl napsal v jednom ze svých dopisů tuto památnou větu k tehdejší politické situaci: „Jak praví Goethe: Není pochopitelně žádná výhoda pro stádo, jestliže pastýřem je ovce.“

Pavel Foltán: Goethe, Napoleon, Senát, Sněmovna, volič
Foto: archiv
Popisek: Pavel Foltán

Tahle věta z toho Karlova dopisu se mi dost často vybaví. A poslední dobou čím dál častěji. Aktuálně se mi vybavily i další dva citáty, co měl pronést císař Napoleon Bonaparte I., a to: „Situace na bojišti se mění každým okamžikem.“ Anebo v jedné bitevní vřavě ke svým důstojníkům prý měl říci toto: „Pánové, komu je horko, ať si rozepne kabát.“ U toho jsem sice já osobně nebyl, ale klidně to všechno teď a tady podepíšu.

U čeho už ale aktuálně jsem, (a úplně stejně, jako celá tuzemská veřejnost), tak to je medializovaná kampaň proti volbě čtyř kandidátů do Rady České televize, kteří prošli sítem Volebního výboru Poslanecké sněmovny, z těch zhruba pětapadesáti zájemců. Do útoku k této „anti-sněmovní“ kampani zatroubil Senát, respektive někdo by možná řekl, že několik senátních „známých firem“ – ale já to tak pochopitelně neřeknu. Fakt je, že to všechno mělo jakoby takový ten klasický „píárový tajming“, když ono senátní zatroubení zaznělo těsně před začátkem velikonočního volna, během něhož i lidé z Poslanecké sněmovny věnovali pozornost všemu jinému, jenom ne tomuhle. S čímž se asi počítalo, že. Nebo snad ne? Během té slastné pohody toho sněmovního volna se připravily i další frontové linie (přesně podle známých schémat), jako např. také různé ty ne-ziskovky, některé právničky, jistí odborníci, jisté osobnosti, jistá média, a tak dále, a tak dál. Prostě onen klasický kolotoč, jak o Matějské pouti, jen tentokráte kolotoč velikonoční.

Leckde leckomu hned zpočátku (a teď už všude všem) svitlo, že tu asi už zase jde o cosi, čemu se říká nátlak. A to nátlak soustředěný, sui genesis asi také organizovaný, (jako obvykle – a po kolikáté už – v píár branži), masmediálně podporovaný, a nyní i politický, přičemž konkrétně i vnitro-parlamentní – když totiž (s veškerou tou už shora zmíněnou podporou) tedy Senát, coby tzv. „horní“ komora Parlamentu ČR tady tlačí na Poslaneckou sněmovnu, coby tzv. „dolní“ parlamentní komoru. Inu, na takovéhle nátlaky už je tuzemská veřejnost možná i tak trochu zvyklá, tím neustálým senátním „promořováním“, takže už je vůči tomu i tak trochu imunní. Avšak tahle situace je tak trochu jiná. Čím? Inu, jak se říká „chytrému napověz …“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček:  Co se to děje v Německu?

15:49 Ivo Strejček: Co se to děje v Německu?

Denní glosa Ivo Strejčka