Jasně se ukazuje, že bez dobrého plánu a dobré strategie vzniká leda chaos a úpadek, na kterém v konečném důsledku tratí všichni. Volná ruka trhu z principu nemůže zajistit potřebnou koordinaci tolika různých stavebních aktivit. Bez plánu nemůže vznikat dobré město.
Nové město pražské, založené Karlem IV. před 600 lety, je dodnes dobře funkční díky geniálnímu zakládacímu plánu. Vznikl někde v Praze za posledních 25 let podobně kvalitní systém ulic a náměstí? V Amsterdamu, ve Vídni nebo Berlíně bych mohl jmenovat desítky vydařených urbanistických plánů. V Praze za 25 let po revoluci ani jeden.
Před třemi lety spontánně vznikla Iniciativa za novou Prahu v reakci na neutěšený stav plánování naší metropole. Ve Frágnerově galerii se scházeli Miroslav Masák, Josef Vomáčka, Adam Gebrian, Josef Pleskot, Jakub Fišer, Dan Merta, Jan Kasl a mnozí další a upozorňovali pražskou radnici, že v plánování města Praha zaostává za svými západními sousedy.
Praha žije z turistického ruchu, co ale dalšího dokáže v mezinárodním měřítku nabídnout? Sousední Vídeň je na 1. místě kvality života podle žebříčku společnosti Mercer a na prvních pozicích v řadě dalších srovnání. Mezi první desítkou měst jsou již tradičně města jako Curych, Kodaň nebo Mnichov. Praha zaujímá na této stupnici 75. místo.
Tlak odspodu na pražskou radnici, ať se město aktivně stará o svůj rozvoj, vyústil v transformaci organizace, jež měla dříve vojenský název „útvar“ na Institut plánování a rozvoje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas